in

Otoritelerden ve seyircilerden en yüksek notu alan hint filmleri

Hint filmleri dünyada meşhurdur . Bollywood, Mumbai’deki Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan, Hollywood ve Bombay’dan esinlenerek oluşturulmuş bir terimdir. Dünyada en çok film üreten ülke olan Hindistan’da filmlerin neredeyse dörtte biri Bollywood’da üretilmektedir.

#1 Ghajini

Yapım Yılı : 2008 - Hindistan

Tür : Aksiyon ,  Dram ,  Gizem , Psikolojik

Süre: 183 Dakika

Filmin süresi 3 saat çok uzun olsada çaldığı vaktin hakkını veren bir film.

Film eleştirel yönüyse şöyle;kısa süreli hafıza kaybı,hatırlama yöntemleri vs akıl defteri (memento) filminden esinlenildiği görünsede kendini izlettiriyor.

Filmin konusu bambaşka yere çekmeyi başarmış.Etkileyici duygusal sahneleri Aamir Khan'ın film tarzında görebileceğimiz türden.

#2 3 Aptal

Yapımı Yılı: 2009 - Hindistan

Tür : Dram ,  Komedi ,  Romantik

Süre: 170 Dakika

Film özet olarak Hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor.

Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı başlarından geçenler ve hayattan aslında ne istedikleri.

#3 Gandhi

Yapımı Yılı: 1982 - İngiltere ,  HindistanTür:Biyografi ,  Dram ,  TarihSüre:191 DakikaSömürgeciliğe direnmek dendiğinde, geçen yıllara rağmen akla gelen isim değişmedi. Onun adı “Mahatma Gandhi”.İngiliz sömürgesinde olan Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturmak için kendi deyimiyle “Pasif Direniş” mücadelesini başlattı. Yıllarca verdiği bu mücadele sırasında halkının silaha sarılmaması ve şiddete başvurmaması için “Uğrunda ölmeyi göze alacağım birçok dava var ama uğrunda öldüreceğim hiçbir dava yoktur”  sözünü benimsetmek adına birçok kez ölüm orucunu tutmuştur.

Biyografi türünde en iyi filmlerden biri kabul edilen “Gandhi”, onun hayatı boyunca yaşadıklarını, nelerin onu böylesi bir mücadeleye zorladığını ve bu mücadelede yaşananları en iyi şekilde özetliyor.Verdiği mesajlarla insanlığa ders verir nitelikte bir hayat yaşayan, bugün bile birçok lidere örnek olması gereken Gandhi’nin 40 yılını anlatan film.

#4 Masa 21

Yapım Yılı: 2013 - Hindistan

Tür: Gerilim

Süre: 108 Dakika

Orta halli bir yaşamları olan çiftin kendi ekonomik güçleriyle karşılayamayacakları, her şey dahil bir tatil kazanırlar. Tatil, Fiji adasında, rüya gibi bir tatil köyündedir. 

Tatillerini çok güzel bir şekilde geçirirken  gittikleri yerde bir teklif alırlar.

Bir oyun oynayacaklardır ve sonucunda hayal bile edemeyecekleri bir paraya sahip olacaklar.

Oyun basit gibi görünse de gittikçe garip bir hal almaya başlar ve hiç tahmin etmeyeceğiniz bir sonla karşı karşıya kalırsınız. 

#5 Her Çocuk Özeldir

Yapım Yılı : 2007 - Hindistan

Tür : Dram , PsikolojikSüre: 165 Dakika

Ayrıca eğitimin sistemine yaptığı eleştirisi yerinde olmuş.Bollywood sevmeseniz de bu filmden sonra fikriniz değişebilir.Henüz 8 yaşında olan küçük bir çocuk hem ailesi hem de okul çevresinde farklı bir biçimde tanınmaktadır. Kelimeleri söylerken zorlanan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuk, Disleksi denilen genetik bir bozukluk yaşamaktadır. Ancak bunun derinliklerine şimdiye kadar kimse inmemiş ve küçük çocuğu problemli gözlerle izleyenlere karşı, onun resim öğretmeni olan Ram (Aamir Khan) farklı şekilde yaklaşır.

#6 Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Yapım Yılı : 2012 - Hindistan

Tür : Dram ,  Komedi ,  Romantik

Süre: 151 Dakika

Charlie Chaplin filmlerini andıran az dialog ile çok şey anlatan sıkılmadan izleyebileceğiniz duygusal bir o kadar da eğlenceli bir film. Barfi hem işitme hemde konuşma özürlü bir gençtir. Shuriti adında genç bir kıza aşıktır Fakat Shuritinin ailesi onun normal Bir erkekle evlenip iyi bir mutlu hayat kurmasından yanadır. Barfi bu umutsuz aşkdan yorulmuş yepyeni bir hayata başlamıştır. Bu arada Jhilmil adında yeni bir sevgilisi de olmuştur. Fakat polis tarafından da aranmaktadır tam bu dönemde tekrar karşısına çıkan Shuriti bütün dengelerini alt üst etmiştir. Artık Barfi bir seçim yapmak zorundadır.

#7 Siyah

Yapımı : 2005 - Hindistan

Tür : Dram , Psikolojik

Süre: 122 Dakika

Hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın alfabesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün söndürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser.

Ekim 2013 de gösterime giren ‘Benim Dünyam’ filmi için black kopyası çalıntı denmişti. Black filmi de özgün bir film değil 'Karanlığın içinden’ filminin uyarlaması.Bizim yaptığımız gibi senaryolar bire bir aynı olmasa da benzer yönleri çok fazla.

#8 Kanlı Su

Yapım Yılı : 2005 - Hindistan , Kanada

Tür : Dram , Romantik

Süre: 117 Dakika

Hindistan’ın 1998 yılında ki kara tarihini anlatan güzel bir film. Bu filmi izledikten sonra öğrendim ki ‘Kanlı Su’ adıyla Türkçeye çevrilen Water filmi, Ateş (Fire), Toprak (Earth) üçlemesinin üçüncü ayağıymış. Konusu itibariyle devam filmi niteliği taşımıyor fakat hepsi Hindistan’ın mücadelelerle geçmiş kara tarihini anlatıyor.

Dul kadınların bir nevi hayattan tecrit edilerek ömürlerini geçirdiği bakım yurduna gönderilen sekiz yaşındaki dul Chuyia, mecbur bırakıldığı hayatı bir türlü kabullenemez. Dul kadınlar evlenemez, her şeyi yiyemez, herkesle konuşamaz… Küçük kızın hayatını tek renklendiren, aynı yurtta kalan yakın arkadaşının sevgilisi ile yaşadığı gizli aşktır. Dul arkadaşının bütün gelenekleri karşısına alarak sevdiği adamla evlenmeye kalkması sonucunda başına gelenlere en yakından şahitlik eden de Chuyia olacaktır. Aynı dönemde Hindistan’da Mahatma Gandhi özgürlük mücadelesi ve ‘pasif direniş’ hareketini yürütmektedir. 

#9 Toprak

Yapım Yılı : 1998 - Hindistan ,  KanadaTür : DramSüre : 110 DakikaFire, Earth, Water üçlemesinin ikinci filmi olan ”Earth“ 1947 yılında Lahore kentinde geçiyor.Daha önce 1982 yapımı “GANDHI” filmini izlemiştim. Yaşanan siyasi olaylar birbiriyle örtüşüyor. Birinde Gandhi’nin mücadelesini izlerken diğerinde aynı dönem de Lahore kentinde çıkan çatışmaları izliyoruz.

Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesi sırasında ülkenin Pakistan ve Hindistan olarak ikiye bölünme sürecini ülkede yaşayan halkın gözünden yansıtan bu filmde politik atmosferin yanı sıra bir aşk hikayesi de anlatılıyor .Zaman geçtikçe bağımsızlık kazanan Pakistan Lahore kentini de alır. Dinin günlük hayat içerisinde çok önemli yer tuttuğu bu ortam da Müslüman, Hindu, Sih dinleri çatışır. Politika ve dinin yaşattığı şiddet ise gün geçtikçe daha da artmaktadır. 

#10 Ateş

Yapım Yılı : 1996 - Hindistan ,  Kanada

Tür : Dram

Süre: 108 Dakika

Fire, Earth, Water üçlemesinin ilk filmi olan “Fire” aile ilişkilerinin samimiyetini sorgulamaktadır. 

Hint filmlerinde pek alışık olmadığımız tespitler üzerinde duran film güzel bir eleştiri filmi niteliğinde. Genel olarak insanın arzularına hakim olması üzerine işlenen filmde aile içinde yaşanan olaylar sonucunda çeşitli çözülmeler meydana gelecek ve ailede ki her bireyin farklı bir yüzü ortaya çıkacak.

#11 Paa

Yapım Yılı : 2009 - Hindistan

Tür : Dram

Süre: 133 Dakika

Progeria yani yaşlılık hastalığını konu alan filmde Auro 12 yaşında bir çocuk olmasına rağmen ihtiyar bir adamın görüntüsüne sahip. Farklı bir konuya değinen filmde istenmeyen birisi olmayı yine farklı şekilde anlatıyor. Hint filmlerine özgü müzikle hıçkırık olma diyor. “Hichki hichki” 

#12 Manam

Yapım Yılı: 2014 – Hindistan

Tür: Dram, Fantastik, Komedi

Süre: 150 Dakika

Radha ve Krishna evli ve Bittu isminde çocukları vardır. Bittu’nun anne ve babası bir yolculuk sırasında kaza geçirip ölürler. Bittu daha sonra anne ve babasının reenkarnasyon ile genç vücutlara girdiğine inanır ve bu gençleri bir araya getirmeye karar verir.

#13 Pk

Yapım Yılı : 2014 - Hindistan

Tür : Dram , Komedi

Süre: 152 Dakika

3 idiots’un yönetmeni Rajkumar Hirani çektiği filmde eleştiriye açık bir konu seçilmiş. Özellikle Hindistan gibi binlerce dini içinde barındıran bir ülkede kabul edilmesi zor olabilecek bir eleştiri filmi yapmak cesaret isteyen bir durum olsa gerek. Filmin Konusu; Daha önceleri hiç kimsenin sormadığı ve aklına gelmeyen sorular sormaya başlayan PK milyonlarca insanı manevi bir yolculuğa çıkarır. Peekay tanıştığı insanlarla iletişim kurmaya çalıştığı her seferinde anlar ki tüm istekleri gerçekleştiren biri vardır. Ondan bir şeyler istersen sana mutlaka verir. Bu kişinin Tanrı olduğunu öğrenir ve isteğini gerçekleştirmesi için Tanrıyı aramaya koyulur. 

#14 English Vinglish

Yapım Yılı : 2012 - HindistanTür : Aile ,  Dram ,  KomediSüre: 134 Dak.

İngilizcesi olmadığı için,  kocası ve kızının küçük hakaretlerine hergün katlanmaya çalışan bir ev kadınının hikayesi anlatılıyor.Bir gün kız kardeşinin yanına gider ve o günden sonra hayatında büyük bir değişim olur.İngilizce kursuna yazılmaya karar verir ve orada kendisine değer vermeyi öğreten bir grup insanla tanışır.

#15 Milyoner

Yapım Yılı : 2008 - İngiltereTür : Dram ,  Gerilim ,  RomantikSüre: 120 Dakikaİki kardeşin çocukluk yıllarından yetişkinliklerine doğru uzanan hikayeyi izliyoruz Slumdog Millionaire’de. Film, Jamal’ın “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasına katılması üzerinden ilerliyor. Geçmişle geleceği ustalıkla birleştiren filmde geçmişten ve gelecekten seyirciye yansıtılması gereken her ayrıntı tam vaktinde aktarıyor. Slumdog Millionaire, her bir öğesiyle övgüyü hak edebilecek bir yapım. Filmin içeriğine gelirsek;

Jamal Malik Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır.Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal’ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır. Fakat sadece bir soru gizemini korur…

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0
Afyon Manda Kaymağı

Afyonkarahisar'ın meşhur ürünleri nelerdir?

Yüreğinizi ısıtacak 10 romantik aşk filmi (Open list) (10 submissions)