in

Dünya düzenini karşı politik konulu filmler

Türkiye ve Dünya düzenini sorgulayan, Kapitalizm başta olmak üzre dünya düzenini sert bazen de alaycı şekilde sorgulayan muhteşem filmler

#1 Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank You For Smoking

Yapımı : 2005 – ABD

Tür : Politik,  Komedi

Süre: 92 Dakika

Büyük bir sigara üreticisi şirketinin sözcülüğünü yapan bir adamın bir yandan da oğluna rol modeli olma çabasının hikayesi. 

Hayatını günde 1200 insanı öldüren bir kurumu savunarak kazanan bir adam zararları tartışılmaz olan sigaranın bile nasıl pazarlanabileceğini gösterirken filmin pazarlama yönüyle ilgilenen girişimcilere özellikle tavsiye edilir.

submitted by

#2 Tarafsız Bölge – No man’s land

Yapımı: 2001 - Bosna-Hersek, Fransa, Slovenya, İtalya, Belçika

Tür: Dram, Savaş, Politik

Süre: 98 Dakika

1993’te Sırplar ve Boşnaklar arasında yaşanan savaşta NATO’nun desteğiyle BM Barış Gücü oluşturulmuştur. Sırp ve Boşnak hatları arasındaki tarafsız bölgede Boşnak ve Sırp askerler sıkışıp kalırlar. Birbirlerini öldürmek için fırsat kollayan bu askerler trajikomik bir olayın içine sürüklenirler. Oradan kurtulmak mı? Yoksa düşmanı yok etmek mi daha önemlidir?

submitted by

#3 Açlık – Hunger

Yapımı : 2008 - İngiltere ,  İrlanda

Tür : Biyografi ,  Dram , Tarih ,  Politik

Süre: 96 Dakika

Bazı küçük kazanımların elde edilmesi için, bazılarının ne denli büyük özveride bulunmaları gerektiğini gösteren gerçek bir hikaye.

Hapishanede mahkumlara yapılan insanlık dışı muameleler, hücrede insani ihtiyaçları karşılama imkanının olmaması, hücrelerden dışarı sızan idrarın koridorda birleşip akması gibi görüntülerin yer aldığı filmde mahkumların direniş mücadelesini izliyoruz. 

submitted by

#4 Ruanda Oteli – Hotel Rwanda

Yapımı : 2004 - ABD ,  İngiltere ,  İtalya ,  Güney Afrika

Tür : Biyografi ,  Dram ,  Tarih , Politik

Süre: 121 Dakika

Tek bir adam, kaç hayatı kurtarabilir?

1994'te Afrika Ruanda'da Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan şiddet olayları yüzünden sadece 3 ayda yaklaşık 1 milyon insan katledildi ve dünyanın geri kalanı, kılını bile kıpırdatmadan bunu izledi. “Hotel Ruanda” bu yaşananları konu alan, gerçek olaylara dayalı bir şaheser.

submitted by

#5 Geçmişin Gölgesinde – American History X

Yapımı : 1998 – ABD

Tür : Dram ,  Suç , Politik

Süre: 119 Dakika

Yönetmen : Tony Kaye

Türkiye de yaşanılan  sorunları Amerikan toplumu üzerinden görmek,terörün kucağına düşen gençlerin nedenlerini sorgulamak, öfkenin ve yapılan hatalı davranışların sonuçlarını görmek isteyenler için tekrar tekrar izlenilesi güzel bir film.

Geçmişin Gölgesinde veya orijinal adıyla American History X filmi bir neo-nazi olan Derek’in hikayesini, babasından aldığı ırkçı etkileri, ailesiyle ilişkilerini ve yaşadıklarından sonra geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. X işareti ile ırkçı tutumların kökenlerinin “bilinmeyen” olarak varsayıldığı filmde, ırkçılığın güncel bir muhasebesi yapılıyor. Irkçı Neo-Nazist Derek, acımasız biçimde bir siyahı öldürdüğü için hapse girer. Hapishanede kendisi gibi nefretlerinden güç alan insanların işi ne kadar ileri götürebildiklerini gören Derek, hapishaneden salıverildiğinde, dazlakların arasına kattığı kardeşi Danny’nin, kendisinin yaptığı hataları tekrarlamaması için büyük bir mücadelenin içine girer.

submitted by

#6 Pardon

Yapımı : 2005 - TürkiyeTür : Dram ,  Komedi ,  PolitikSüre: 85 DakikaFerhan Şensoy Pardon için “Bir suçsuzluk filmi” demiş ki gerçekten öyle. Adalet sistemimizin dönmeyen çarkları üzerine ince eleştirileri, itaat kültürü konusundaki tespitleri ile tam anlamıyla bir politik komedi filmi.

Konusuna gelecek olursak; İbrahim, Aydın ve Muzaffer çok yakın 3 arkadaştır. İbrahim, resmi üniforma görmekten çok rahatsız olan biridir. İbrahim, bir gün resmi üniformalı birisiyle karşılaşınca hemen oradan kaçmak ister ancak durumdan şüphelenen polis, 3 arkadaşı da içeri alır. Ve trajikomik olay gerçekleşir suçsuz yere 6,5 yıl hapis yatarlar.

submitted by

#7 Veda

Yapımı : 2010 - TürkiyeTür : Biyografi ,  Dram ,  Savaş ,  Tarih ,  PolitikSüre: 114 DakikaYönetmen : Zülfü LivaneliSelanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık, önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. 

Aralarındaki dostluk o kadar büyüktü ki biri öldüğünde diğeri de hayata veda etmek istedi…Veda, ölüme meydan okuyan bir kuşağın hikayesi. Filmde sadece Atatürk’ün hayatı anlatılmıyor, aynı zamanda bir döneme ışık tutuluyor, filmde dostluk, savaş, aşk, sevgi gibi konular ‘insan olmak’ çerçevesinde tekrar ele alınıyor. “Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi.

submitted by

#8 Devrim Arabaları

Yapımı : 2008 - Türkiye

Tür : Belgesel ,  Dram ,  Tarih

Süre: 115 Dak.

Türkiye'nin ilk otomobili Devrim’in hikayesi…

Daha önce sadece ismini duymuş olduğumuz “benzini biten otomobil” diye bize yansıtılan Devrim’in gerçek hikayesi…

İnanç ve azmin öyküs ü. 1961 yılında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiğini açıklar. Hemen işe girişen 23 mühendisin önünde bu otomobili yapmak için Cumhuriyet Bayramı’ na kadar yalnızca 130 gün vardır.

submitted by

#9 Memlekette Demokrasi Var

Yapımı : 2010 - Türkiye

Tür : Dram ,  Komedi ,  Tarih ,  Politik

Süre: 96 Dakika

Türkiye'nin demokrasiye geçişinde yaşadığı sıkıntıları farklı bir bakış açısından komik bir şekilde anlatan ve birçok usta ismi bir araya getirdi.

Filminin konusu Adnan Menderes'i hapishaneden kurtarmak için akıl dışı bir plan yapan ve bu planı uygulamaya koyan Deli Baradan'ın hikayesini anlatıyor.

Adnan Menderes’i Yassıada’dan kurtarmaya kalkan köyün en akıllı delisi Baradan 100.000 kibrit çöpü bulup eczalarından bomba yapmayı planlar. Hedefi bir deniz altı dehlizinden geçerek bombayı Yassıada’da patlatmaktır. 

submitted by

Add your submission

Image Video Audio Embed

This field is required

Drop Images Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Get image from URL

Maximum upload file size: 2 MB.

Processing...

This field is required

Drop Video Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Some of the supported services:

Maximum upload file size: 8 MB.

Processing...

This field is required

Drop Audio Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Some of the supported services:

Maximum upload file size: 5 MB.

Processing...

This field is required

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Some of the supported services:

Processing...

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Bilim kurgu konulu sıradışı filmler (Open list) (10 submissions)

Ütopik ve distopik konulu filmler (Open list) (14 submissions)