in

Dünyanın çeşitli ülkelerinden en ilginç hapishaneler

İyisinden kötüsüne, Dünyanın çeşitli ülkelerinden en ilginç hapishaneler

#1 Gitoroma Hapishanesi

Eğer dünyada bir cehennem varsa kesinlikle burasıdır.  Gitarama hapishanesi ya da diğer bir deyişle muhanga hapishanesi Ruanda da bulunmakta. 500 mahkum kapasitesi olan bu hapishanede 6000'den fazla mahkum barınmaya mecbur edilmiştir. alan yetersizliğinden ötürü mahkumlar bırakın yatacak yer bulmayı sürekli ayakta durmak zorunda kaldıklarından bir süre sonra kangren olurlar ve ayakları çürüyüp kokmaya başlar. her gün onlarca mahkumun öldüğü bu hapishanede cesetler de dışarı çıkarılmaz. yeterli besin alamayan mahkumlar bu cesetleri yiyerek hayatta kalmaya çalışırlar.

submitted by

#2 Bostoy Hapishanesi

Televizyon izlenebilen, internet kullanılabilen bungalovlarda yaşayan mahkûmlar sauna, solaryum, sinema ve kütüphaneden de yararlanabiliyor. İçeride parmaklık, silah, hücre, cop ve güvenlik kamerası yok. Uyuşturucu, alkol ve şiddet yasak; cezası kapalı cezaevi... Mahkûmların işleriyse feribotta çalışmak, balık tutmak, temizlik, yemek yapmak ve hayvan bakımı... Bu cezaevinde kalanlar, diğerlerine kıyasla Bastoy’un “yaz kampı” gibi olduğunu dile getiriyor.

submitted by

#3

São Paulo eyaletindeki Carandiru Hapishanesi’nde, 2 Ekim 1993’te meydana gelen isyanı “bastırmak” için yerleşkeye baskın yapan özel tim polisi toplam 111 tutukluyu öldürmüş, bu olay Carandiru katliamı olarak anıla gelmişti. Bir zamanlar Latin Amerika’nın en büyük hapishanesi olarak anılan Carandiru, 2002 yılında kapatıldı yıkılarak yerleşkesinde Gençlik Parkı kuruldu

submitted by

#4 La Sante Hapishanesi

2002'de 73 mahkumun atık su kanalından su içerek intihar ettiği pariste bulunan hapishanedir. Mahkumların yanı sıra, bu hapishane fare ve bitlere de ev sahipliği yapmaktadır. aşırı kalabalık oluşuyla birlikte, buradaki gardiyanlar bilinen en acımasız gardiyanlarıdır.

submitted by

#5 Cebu Hapishanesi

Cebu hapishanesinde aralarında katiller, uyuşturucu kaçakçıları ve tacizcilerin bulunduğu mahkumlar, düzenli olarak pop şarkıları eşliğinde dans ediyorlar. Amaç mahkumları meşgul etmek ve rehabilitasyonlarını sağlamaktır.

submitted by

#6 Aranjuez Hapishanesi

Aranjuez Hapishanesi (İspanya) İspanya'nın ailelere özel hücresi olan tek hapishane olduğunu iddia ettiği yerdir Aranjuez. Duvarlarda Disney karakterlerinin resimleri olan hapishanede, bir bakımevi ve bebekler için oyun bahçesi bile var.Madrid'den 40 kilometre uzaktaki kasabada yer alan bu hapishanede aileler için 36 hücre bulunmakta. Şu an bu hücrelerin 16'sı çoğu Latin Amerikalı mahkûmlarla dolu.

submitted by

#7 Halden Hapishanesi

Aralarında katillerin ve tecavüzcülerin de bulunduğu en azılı suçluların da kaldığı bu cezaevindeki koşulları “lüks”Üstelik mahkumların stresini azaltmak için gardiyanların yarısı kadın. Mahkumlar, haftasonlarında kendilerini ziyarete gelecek yakınlarıyla, cezaevine komşu iki yatakodalı evde geceyi geçirebiliyorlar. “Mutfak laboratuarında” seçkin aşçılardan özel yemek dersleri de alabiliyorlar.

submitted by

#8 Sork Hapishanesi

Sark Hapishanesi, Guernsey'deki Sark Adası'nda yer almakta. 1856'da kurulan hapishane büyük olasılıkla dünyadaki en küçük hapishane. Aynı anda yalnızca iki hükümlüyü kaldırabilen hapishane, yine de kullanılabiliyor. Görüntüsüyleyse sanki çocuklara ceza vermek için kurulmuş ufak bir yeri andırıyor.

submitted by

#9 Silivri Hapishanesi

Kamuoyunda isim yapmış birçok dava ile sık sık gündeme gelen Silivri Cezaevi İnfaz Kurumları kapılarını ilk kez A Haber'e açtı. İnfaz kurumunun içerisinde 10 cezaevi bulunuyor. Bu cezaevlerinde 13 bini aşkın tutuklu ve hükümlü kalıyor. Mahkumlar için gün sabah 8 de başlıyor. Önce sayım yapılıyor ardından idarenin izin verdiği mahkumlar cezaevinin içindeki atölyelerde çalışmaya gidiyor. Diğerleri ise koğuşta kalıyor.Öğle yemeği ise saat 12'de, çalışan mahkumlar yemeğe geçerken yine üzerleri aranıyor. Yemek koğuşlarda yeniliyor.

submitted by

#10 Petak Adası Hapishanesi-Rusya

Alcatraz Hapishanesi’nin Rus versiyonu olan Petak Adası Hapishanesi bir adada bulunduğundan şehir hayatından tamamen izole edilmiş. Rusya’daki en tehlikeli mahkumlar için yapılmış. Mahkumlar gardiyanların uyguladığı şiddetten korkmadıkları için hapishanedeki tuvaletler kaldırılmış, sıcak su yerine neredeyse donmuş su duşlara verilmiş ve oluşan kısıtlı yaşam koşulları mahkumların psikolojik açından harap olmalarına sebep olmuş.

submitted by

Add your submission

Image Video Audio Embed

This field is required

Drop Images Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Get image from URL

Maximum upload file size: 2 MB.

Processing...

This field is required

Drop Video Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Some of the supported services:

Maximum upload file size: 8 MB.

Processing...

This field is required

Drop Audio Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Some of the supported services:

Maximum upload file size: 5 MB.

Processing...

This field is required

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Some of the supported services:

Processing...

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

IMDB puanı en yüksek casusluk filmleri (Open list) (10 submissions)

Dünya üzerinde nadir rastlanan egzotik kuş türleri (Open list) (10 submissions)