..

Dünyanın en pahalı yatları

Fakir tesellisi: bakmalık! Dünya denizlerinde seyahat eden en pahalı yat listesi

#1 Al Mirqab 250 Milyon Dolar

Al Mirqab süperyatının sahibi, Katar Emirlik ailesinden Eski Başbakan ve Eski Dışişleri Bakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani’dir.Süperyatta 10 tane lüks konuk kamarası bulunuyor. Bu kamaralardan bir tanesi, yat sahibine hizmet vermek üzere VIP özelliklerde tefriş edilmiş durumdadır. Yatta görev yapan 55 mürettebat için de ayrı konaklama bölümleri mevcuttur. Al Mirqab’da bir sinema salonu, güvertesinde pek çok bar, bir yüzme havuzu, jakuzi ve helikopter pisti bulunuyor.

oluşturan

#2 Octopus 260 Milyon Dolar

Octopus’un sahibi, Microsoft firmasının kurucularından Paul Allen’dir. Octopus için, görüntüsü ve azameti ile ilk görüşte aşık olunacak teknesi denilebilir. Süperyatın muazzam fiyatını oluşturan pek çok özelliği bulunmaktadır. Yat sahibinin özel çalışma ofisindeki özel banyosu, dış güverteye bağlanan yüzme havuzu ve barı ile dünyanın en lüks çalışma ofisi denilebilir. Süperyattaki cam tabanlı yüzme havuzu, sinema salonu, müzik odası, 2 helikopter pisti ve de 10 kişilik denizaltı’da özellikleri arasındadır.

oluşturan

#3 Dilbar 26 Milyon Dolar

Dilbar’ın sahibi Rus işadamı Alisher Usmanov’dur. Süperyat 2008 yılında inşa edilmiş ve Usmanov yatına vefat eden annesinin ismini vermiştir.Dilbar 20 konuğu ağırlayabilecek şekilde düzenlenmiş ve konuklara 47 mürettebat hizmet etmektedir. Süperyatın bir de helikopter pisti bulunuyor. Ana motor çıkış egzozundaki partikül filtresi, bu konuda yatlardaki bir ilk olarak bilinmektedir.

oluşturan

#4 Alsaid 300 Milyon Dolar

Al Said, 15.850 ton ağırlığı ile halen dünyanın en büyük ve en güçlü deplasman tipi süperyatıdır. Umman sultanı Kâbus bin Seyd El Ebu Seyd’in sahip olduğu yattaki salonda, 50 kişilik bir orkestra konser verebiliyor.

oluşturan

#5 Sailing Yachta 370 Milyon Dolar

Rusya’nın nüfuslu isimlerinden Andrey Melnichenko’nun sahibi olduğu “Sailing Yacht A” yelkenlisinin ismi, süperyat listesinin ilk sırasında olabilmesi için “A” seçilmiş. “Sailing Yacht A” dünyanın en büyük yelkenlisi. Süperyatın en büyük özelliği ise, gövdesinin cam zemini sayesinde konukların altlarındaki okyanusu seyredebiliyor olmalarıdır.

oluşturan

#6 Eclipse 370.6 Milyon Dolar

533 feet uzunluğundaki Eclipse, Azzam süperyatından sonraki dünyanın en büyük ikinci yatıdır. Rus işadamı milyarder yatırımcı Roman Abramovich’in sahibi olduğu Eclipse’de 2 helikopter pisti, 2 yüzme havuzu, 24 konuk kamarası, 3 servis teknesi ve bir mini denizaltı bulunmaktadır. İlave olarak, süperyat sahip olduğu düşmanlarından gelecek füzelere karşı bir savunma sistemi ile paparazzileri savuşturmak için ufku tarayan ve kameraların objektiflerine lazer ışını göndererek onları yok eden sisteme sahiptir.

oluşturan

#7 Dubai 200 Milyon Dolar

Dubai, 531 feet uzunluğu ile dünyanın en büyük 3. süperyatıdır. Dubai Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’un sahibi olduğu Dubai süperyatında, 7 güverte bulunuyor. Yüzme havuzu, jakuziler ve helikopter pistleri ise yatı benzersiz kılan özellikler.

oluşturan

#8 Azzam 605 Milyon Dolar

Azzam, 590 feet uzunluğu ile dünyanın en büyük özel süperyatı. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın sahibi olduğu Azzam, güvertesinde bir de denizaltı barındırıyor. Ayrıca, muhtemel saldırılara karşı kendi özel füze savunma sistemine de sahiptir. Toplam maliyetinin ve maliyetinin % 10’unun bir yıllık kullanım ve bakım bedeli ile Azzam için, dünyanın en pahalı süperyatı denilebilir. Azzam’ın denizlerde bir yıl boyunca seyir yapmasının bedeli 60 milyon dolar.

oluşturan

#9 Streets Of Monaco 996.6 Milyon Dolar

Prensip olarak Streets of Monaco süperyatı Monaco’nun bir replikası. “Hyper yacht” olarak tanımlanan Streets of Monaco, Formula 1 dünyasının en heyecan verici yarışlarının da gerçekleştiği Monte Carlo sokaklarının bir ölçekli versiyonu. 500 feet uzunluğundaki Streets of Monaco’da dünyaca ünlü binalar, Monte Carlo Casino, Hotel de Paris temsil edilmekte ve pek çok yüzme havuzu ile tenis kortu bulunmaktadır. Bu hiperyattaki anıtsal binalarda, spor salonu ve spa’da hizmet vermek üzere 70 mürettebat bulunacak.

 

oluşturan

#10 History Supreme 4.5 Milyar Dolar

Dünyanın en pahalı süperyatı, sadece 98 feet uzunluğundaki History Supreme. Onun en pahalı olmasının nedeni ise altın kaplama olması. Evet, doğru duydunuz; süperyatın nerede ise yarısı 10 ton altın ve pırlanta ile kaplanmış durumdadır. Yatı daha da abartılı hale getirebilmek için iç mekanlarda zemin, yan duvarları, güvertesi, dış oturma alanları ve merdiven korkulukları, hatta çapası bile altın kaplanmış. Gerçek bir meteordan yapılmış olan bir duvarı ve yine bir gerçek dinazor kemiğinden yapılmış olan heykel, süperyatın en pahalı objeleridir. Dünyanın en pahalı teknesini 2011 yılında sipariş eden, ismi henüz tam olarak bilinmeyen Malezyalı bir işadamıdır.

oluşturan

Bu içeriğe ekleme yap

Resim Video Ses Embed

This field is required

Fotoğrafı buraya yükle

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Fotoğrafı Linkten Getir

Maksimum boyut 2 MB.

İşleniyor..

This field is required

Videoyu buraya ekle

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Ekle

Desteklenen sitelerden bazıları:

Maksimum boyut 8 MB.

İşleniyor..

This field is required

Sesi buraya ekle

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Ekle

Desteklenen sitelerden bazıları:

Maksimum boyut 5 MB.

İşleniyor..

This field is required

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen sitelerden bazıları:

İşleniyor..

Popgaf'a içerik eklemek eğlenceli ve kolaydır! Tıkla sen de içerik ekle!

Bu içeriğe puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünya üzerinde nadir rastlanan egzotik kuş türleri(Açık Liste) (10 madde)

Kadınlara ve erkeklere göre; mükemmel vucüt nasıl olmalı?(Açık Liste) (4 madde)