in

IMDB puanı en yüksek casusluk filmleri

IMDB puanlara göre seyircilerden yüksek puanlar alan gelmiş geçmiş en iyi casusluk filmleri

#1 Spy Game (2001) – IMDB: 7,0

Nathan Muir (Robert Redford), dünyanın birçok farklı bölgesinde CIA adına operasyonlarda beraber çalıştığı arkadaşı Tom Bishop’ un ( Brad Pitt) Çin’de bir operasyon sırasında yakalandığını öğrenir. Çin, Tom Bishop’ un 24 saat içerisinde infaz edileceğini açıklar. CIA’ de 30 senenin ardından emeklilik planları yapan Nathan Muir, dostunu kurtarmak için hem kendi teşkilatını karşısına almak hem de bu kadar kısa bir süre içerisinde başarılı bir kurtarma operasyonu yapmak zorunda kalacaktır.

Casusluk filmleri denildiğinde ilk aklıma gelen filmlerden olan Spy Game (Casus Oyunu), alışılageldik aksiyon filmlerinin epey bir uzağında. Ve bence kesinlikle daha yüksek bir puanı hak ediyordu.

submitted by

#2 Das Leben der Anderen (2006) – IMDB: 8,5

Doğu Almanya’nın 1984-1991 yılları arasında, muhalif olduklarından kuşku duyulan kişileri dinlemesini ve aslında delil sayılamayacak belgelerle sorgulandıkları dönemi anlatan filmde, Yüzbaşı Gerd Wiesler’ de, Georg Dreyman adlı oyun yazarının evini dinlemekle görevlendirilmiştir. Dinlediği kişinin hiç bir muhalif görüşünün olmadığını ve hatta apolitik bir düşüncede olduğunu anlayan Dreyman, işin gerçek yüzünü anladığında bu zamanda kadar inandığı doğruların aslında bir hiç olduğunu görecektir.

Aksiyon sahnelerinin neredeyse hiç olmadığı ve yüz binlerce kişinin dosyasının tutulup fişlendiği Doğu Almanya dönemini anlatan “Başkalarının Hayatı”, kesinlikte bu kategorinin en iyi filmlerindendir. Hatta filmin bazı yanları siz tanıdık bile gelebilir 🙂

submitted by

#3 Kingsman: The Secret Service (2014) – IMDB: 7,9

Çizgi romandan sinemaya aktarılan ve listedeki en yeni yapım olan Kingsman, bol aksiyonlu sahneleriyle ve biraz da komedi yönüyle oldukça sürükleyici ve bir o kadar da eğlenceli bir film. Sırf dövüş sahneleri için bile izlenebilir aslında.

Konusu; devletlerden bağımsız bir istihbarat örgütü adına çalışan babasını 17 sene önce kaybeden Eggsy’ye, bu organizasyon tarafından bir kereye mahsus kullanılmak üzere bir madalyon verilir. Aradan geçen yılların ardından Eggsy, bir suça karışır ve karakola düşer. Madalyonda yazan numarayı aradığında tüm suçlarından beraat etmiş şekilde dışarı çıkar. Ve babasına hayatını borçlu olduğu Galahad (Colin Firth) tarafından bu istihbarat servisi adına iş teklifi alır. Fakat katılmak için bir dizi zorlu sınavı geçmesi gerekecektir. Tam da bu esnada milyarder bir iş adamı olan Valentine (Samuel L. Jackson) tüm dünyayı etkileyecek bir plan içerisindedir. Eggsy, şimdi hem bu zorlu sınavları geçip gerçek bir Kingsman ajanı olmak hem de Valentine’ in planını bozmak zorunda kalacaktır.

submitted by

#4 Geçmişi Olmayan Adam

Ülkemizde “Geçmişi Olmayan Adam” olarak sinemalarda gösterilen filmde, bir balıkçı teknesi tarafından bulunan Jason Bourne (Matt Damon), geçici olarak hafızasını kaybetmiştir ve neden orada olduğunu, aslında kim olduğunu hatırlamamaktadır. Kim olduğunu öğrenmek için Paris, Roma, Zürih gibi şehirleri ziyaret ederken aslında bir çok farklı yeteneği olduğunu ve sürekli birilerinden kaçması gerektiğini fark edecektir.

Aynı zamanda bir roman uyarlaması olan Bourne serisinin tamamını yazamadığımız için serinin ilk filmi olan The Bourne Identity’yi listeye ekledik. The Bourne Supremacy (Medusa Darbesi), The Bourne Ultimatum (Son Ültimatom) ve serinin son filmi The Bourne Legacy (Bourne’un Mirası) filmlerini de izlemeyi ihmal etmeyin.

submitted by

#5 Ben Affleck

Gerçek bir olaydan esinlenerek çekilen filmin baş rolü ve yönetmenliğini Ben Affleck üstleniyor.

1979′ ta ki İran Devrimin ardından, Tahran’ da bulunan ABD Büyükelçiliği’ne bir saldırı düzenlenir ve içerideki 52 Amerikalı rehin alınır. ABD ve Tahran arasında bir anda patlak veren rehine krizi sırasında elçilikte görevli 6 kişi kaçmayı başarır ve Kanada büyükelçisinin evine sığınır. CIA’ de görevli Tony Mendez (Ben Affleck), bu 6 Amerikalıyı kurtarmak için hiç kimsenin aklına gelmeyecek ve tehlikeli bir plan yapar.

submitted by

#6 The Departed (2006) – IMDB: 8,5

Ülkemizde “Köstebek” adıyla vizyona giren filmin oyuncu arasında Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Mark Wahlberg ve Jack Nicholson gibi oldukça kaliteli bir kadro var. Filmin de yönetmenliğini Martin Scorsese üstlenmiş. Zaman zaman böyle kaliteli kadrolardan beklenti yüksek olunca vasat filmler çıkabiliyor ama The Departed kesinlikle bu beklentileri karşılıyor. CIA, MI6, MOSSAD gibi istihbarat teşkilatlarını konu edinmiyor fakat casusluk filmleri konusunda da olmazsa olmaz bir filmdi.

Mafya lideri Costello (Jack Nicholson), seneler önce Colin de (Matt Damon) dahil olmak üzere kendi adamlarını polis teşkilatı içerinde iyi yerlere gelmesini sağlamıştır. Fakat polis teşkilatının da Costello’nun yanına yerleştirdiği Billy Costigan (Leonardo DiCaprio), Costello’nun en güvendiği adamlarından olmuştur. Mafya ve polis arasındaki çekişme devam ederken her iki tarafta içlerinde bir köstebek olduğunda şüphelenmeye başlar ve bu kavgada en çok içerideki adamların yükü ağırlaşmaya başlar.

submitted by

#7 North by Northwest (1959) – IMDB: 8,4

Listenin en eski filmi olan “Gizli Teşkilat” Alfred Hitchcock’un yönetmenliğini üstlendiği, baş rollerinde Cary Grant ve Eva Marie Saint’un olduğu, çekildiği dönem itibariyle artık klişe sayılabilecek sahnelere sahip olsa da hiç düşmeyen temposuyla ve sürükleyiciliğiyle listede olmayı kesinlikle hak ediyor.

Farklı bir kişiyle karıştırılarak 2 casus tarafından kaçırılıp sorgulanan, New York’lu iş adamı Tornhill, bir fırsat bulup casusların elinden kaçar ve kendisiyle karıştırılan kişiyi araştırmaya başlar. Bu sırada daha önce kaçırılarak alıkonulduğu evin sahibinin BM’ de görevli bir bürokrat olduğunu öğrenir. Konuşmak için BM binasına gittiğinde ev sahibinin öldürüldüğü ve cinayetin üzerine yıkıldığını fark eder. Şimdi hem masumiyetini ispatlaması hem de kendi kaçıran kişilerden kurtulması gerekmektedir.

submitted by

#8 Body of Lies (2008) – IMDB: 7,1

CIA adına Orta Doğu’nun çeşitli bölgelerinde bir çok başarılı operasyonla terörist eylemleri engelleyen ve bu konuda teşkilatın bir numarası olarak gösterilen Roger Ferris (Leonardo DiCaprio), bu sefer daha tehlikeli bir örgütün peşine düşer. Bu konuda CIA’nin müttefik olarak gördüğü ülkelerden de -Türkiye’nin de adını bu noktada duyuyoruz- yardım almak zorunda kalıyor. Ferris, sahada operasyon için çalışırken aynı zamanda telefonun ucundaki Ed Hoffman’dan (Russell Crowe) direktifleri almaktadır.

Film adından da (Yalanlar Üstüne) anlaşılacağı üzere, istihbarat servislerinin aslında müttefik ya da düşman olmasının bir önemi olmadığını ve hatta kendi içerilerinde bile yalanlar üzerine kurulduğunu izleyiciye aktarıyor.

submitted by

#9 Casino Royale (2006) – IMDB: 8,0

Daha yakın bir tarihte çekilen farklı bir James Bond filmine daha listemizde yer vererek 007′ ye olan saygımızı belirtmiş olalım.

Alışılageldik James Bond karakterlerinden Sean Connery ve Pierce Brosnan’dan sonra Daniel Craig’in ilk James Bond tecrübesi olan filmde, terörizmin en büyük finans kaynaklarından olan Le Chiffre’i ve suç ağını çökertmesi için onu poker masasında yenmesi gereklidir. Bu oyunda kullanılacak olan parayı veren Hazine Dairesi, paraya göz kulan olması için Vesper Lynd’ i (Eva Green) görevlendirir. Bond ve Lynd önceleri karşılıklı olarak birbirlerinden hoşlanmasalar da görev sırasında yaşadıkları aksiyon onları birbirine çekecektir.

submitted by

#10 Enemy of the State (1998) – IMDB: 7,3

Çekildiği döneme göre kurgusu ve senaryosu oldukça başarılı olan, 2 saati aşkın süresine rağmen sürükleyiciliğinden taviz vermeyen filmin baş rolünde Will Smith olduğunu belirtelim önce.

Robert Dean (Will Smith) başarılı bir baro avukatıdır. Bir gün eşine hediye almak için girdiği iç çamaşırı mağazasında eski bir dostuyla karşılaşır ve siyasi bir cinayetin görüntüleri habersiz olarak çantasına girer. Bu olayın ardından görüntüleri basına vereceğinden korkan NSA tarafından, Robert Dean’i itibarsızlaştırmak adına iş ve özel hayatı adeta kabusa çevrilir.

Neredeyse 20 sene önce çekilen “Devlet Düşmanı” adıyla ülkemizde gösterime girmiş bu film de mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğim filmler arasındadır.

submitted by

Add your submission

Image Video Audio Embed

This field is required

Drop Images Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Get image from URL

Maximum upload file size: 2 MB.

Processing...

This field is required

Drop Video Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Some of the supported services:

Maximum upload file size: 8 MB.

Processing...

This field is required

Drop Audio Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Some of the supported services:

Maximum upload file size: 5 MB.

Processing...

This field is required

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Some of the supported services:

Processing...

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Andrei Tarkovsky'e göre, gelmiş geçmiş en iyi filmler (Open list) (10 submissions)

Dünyanın çeşitli ülkelerinden en ilginç hapishaneler (Open list) (10 submissions)