..

Ütopik ve distopik konulu filmler

Sinemanın en iyi türlerinden olan ütopik-distopik filmlerden bazıları

#1 V For Vendetta

Yapımı :2006 - ABD ,  Almanya ,  İngiltereTür : Aksiyon ,  Fantastik ,  GerilimSüre: 132 Dak.Özgürlük ve Devrim konusunda en iyi film.V For Vendetta bu açıdan çok güçlü bir yapım. Sonuna kadar anarşist,düşündürücü, sözcüklerinden güç alan kimliksiz bir adamın öyküsü…Geleceğin İngiltere'sinde (2020) geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır. 

Film, V'nin Evey'i kurtarması ile açılır. Ve V, (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!) sloganı ve gerçekleştirdiği eylemler yönetimi ve halkı hareketlendirir.Peki, nedir 5 Kasımın hikayesi. Kısaca belirtmek gerekirse, 5 Kasım 1605; Guy Fawkes'un İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişiminin tarihidir. Sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere'de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 Kasım'da her şeyin değişeceğini yayında söyleyerek gözdağı verir.

oluşturan

#2 Tehlikeli Oyunlar – Die Welle

Yapımı : 2008 - AlmanyaTür : Dram ,  GerilimSüre: 107 Dakika“Sizce Almanya’da bir diktatörlük hâlâ mümkün olabilir mi?”Derslerini, farklı bakış açısıyla işleyen bir öğretmenin öğrencilerine sorduğu bu soruya aldığı yanıt böyle bir şeyin mümkün olamayacağı yönündedir.Film, Almanya’da lise son sınıf öğrencilerinin bir hafta süren proje haftasında otokrasi dersini seçmeleri ile başlıyor. Dersi veren öğretmen alışılmışın dışında tavırlarıyla öğrencilerine yaklaşıyor. Dersin başında öğrencilerine sorduğu “Sizce Hitler dönemi tekrar yaşanır mı?” sorusuna aldığı cevaplar karşısında, öğrencilerine küçük bir oyun hazırlıyor.

Otokrasi: Monarşinin bir çeşididir. Fakat monarşinin aksine yönetim miras yoluyla kalmamış kişi tarafından ele geçirilmiştir. Otokrasi ve faşizmi eleştiren yapısıyla izlenmesi gereken bir film.

oluşturan

#3 Labirent – Maze Runner: The Scorch

Yapımı : 2015 - ABDTür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Gizem ,  MaceraSüre: 131 Dakika

Kapana kısıldıkları deney alanından kurtulmayı başaran Thomas ve bir kaç arkadaşı artık dış Dünya'nın tehditlerine karşı mücadele edecekler. Güneşin Dünyayı kavurması sonucu her yerin yerle bir olduğu bir dünyayla karşılaşan Thomas ve arkadaşları halen değerli kişiler olduklarına inanmaktadır ve kendileri için hazırlanan planların ikinci aşamasına geçtiklerinden haberdar değildir

oluşturan

#4 Yandaş – The Divergent Series: Allegiant

Yapımı : 2016 - ABD

Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Macera

Süre: 120 Dakika

Uyumsuz serisinin üçüncü filmi Yandaş, Tris ve Dört’ü, öncekinden çok daha tehlikeli yeni bir dünyaya götürecek. Uyumsuz ’da sistemi alt üst eden bilgileri ortaya çıkardıktan sonra, Tris ve Dört’ün, Chicago’yu çevreleyen duvarların dışına kaçması gerekmekte, hayatlarında ilk defa bildikleri tek şehri ve sevdiklerini bırakmak zorundadırlar.

oluşturan

#5 Kuralsız – Divergent Series: Insurgent

Yapımı : 2015 - ABD

Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Macera 

Süre: 119 Dakika

Uyumsuz (Divergent) serisinin ikinci filmi.İlk filmde Trice’in öyküsünü, herkesi şaşırtan grup seçimini ve ardından bir uygunsuz olarak başına gelenleri izlemiştik.

İkinci filmde Trice, Four, Peter ve Marcus Dostluk merkezine sığınıyor baskınlar nedeniyle sürekli kaçıyorlar.Kaçarken Topluluksuzlar adı verilen bir grubla karşılaşıyorlar.Topluluksuzlar kurtuluşu savaşmakta arayan bunun için örgütlenen bir grubtur.Bu sırada  yıkmak istedikleri sistemin lideri Jeanine ise içerisinde önemli bir mesajın olduğunu düşündüğü kutuyu açmak için tüm uyumsuzları ve denek olarak kullanıyor.Yeni hedefi de Trice olacaktır.

oluşturan

#6 Mad Max: Fury Road

Yapımı : 2015 - Avustralya ,  ABD

Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Gerilim ,  Macera

Süre: 120 Dak.

Film, son yılların en tatmin edici aksiyon filmi.Kıyamet sonrası hayatta kalanlar arasında geçen bir intikam hikayesi.

Filmin konusuna gelecek olursak ; Anarşi ve şiddetin her gün yaşanan doğal olaylar haline geldiği bir dünyada hayatta kalma mücadelesi veren Max’in yolu Furiosa ile kesişir. Bu tanışmadan sonra maceranın boyutları giderek artar. Bir sürü nefes kesici savaş sahneleriyle izlemeye değer bir film. Filmin diğer iki serisini merakla bekliyoruz.İyi seyirler.

oluşturan

#7 Fahrenheit 451

Yapımı: 1966 - İngiltere

Tür: Bilim Kurgu ,  Dram ,  Gerilim

Süre: 112 Dak.

Geçmişte yapılan karanlık gelecek konulu filmler her geçen gün biraz daha gerçek oluyor. İnsan kitaptan uzaklaşırken, kendini aptallaştıran şeylere daha büyük ilgi duymaya başlıyor. Fahrenheit 451, bu karanlık geleceğin başarılı şekilde perdeye yansıtıldığı bir film. Konusu;

Guy Montag isimli İtfaiye personeli işindeki başarısından dolayı yakın zamanda terfi almayı beklemektedir. Fakat itfaiye kavramı, bizim bildiğimiz yangınları, ateşleri söndüren itfaiyelerden oldukça farklıdır. Sembolü ejderha olan ve evleri basarak buldukları kitapları ateşe veren bir kurumdur. 

oluşturan

#8 Ölümcül Kaçış – The Maze Runner

Yapımı : 2014 – ABDTür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Gizem ,  Macera Süre: 113 Dakika11-18 yaş aralığındaki çocuklar yüksek duvarlarla çevirili ormanlık bir alana hafızaları sıfırlanmış olarak sırayla gönderiliyor. Bir kapanıp bir açılan bu duvarlar aslında her tarafı tuzaklarla dolu bir labirent ağı ve çıkış neredeyse imkansıza yakın. Aksiyon duygusu yüksek olan film gizemini sonuna kadar koruyor. İkinci serisi merakla beklenen film izlemeye değer.

oluşturan

#9 12 Maymun – 12 Monkeys Trailer

Yapımı : 1995 - ABD

Tür : Bilim Kurgu ,  Gerilim ,  Gizem

Süre: 129 Dak.

On iki Maymun’un geçmişle gelecek arasında, delilik, akıl sağlığı, hayal dünyası ve gerçeklere uzanan hikayesi . Yıl 2035 biyolojik bir felaket sonrası dünya nüfusunun %99’u yok olmuş, meydana gelen tahribat yeryüzünü yaşanmayacak hale getirmiştir.

Geleceği görmenin bir yetenek olmaktan çok işkence verici bir deneyim olabileceğini gösteren film izlenmesi gereken güzel bir kıyamet sonrası filmi. Guguk kuşu gibi toplum ve kurallarını irdeleyen yapısıyla da dikkat çektiğini söylemek mümkün.

oluşturan

#10 Kar Küreyici – Snowpiercer Official US Release

Yapımı : 2013 - ABD ,  Güney Kore ,  Fransa

Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Dram

Süre: 109 Dakika

Sınıfsal ayrımı, devrimi ve tabi ki insanlığı akıcı ve çarpıcı tespitlerle anlatan bu film kesinlikle izlenmeli.

2031 yılında, küresel ısınmayı durdurmak üzere yapılan bir deney yanlış gitmiş ve dünya yeniden buzul çağına dönmüştür. Küresel Isınma tehdidinin artık bir gerçeğe dönüştüğü bir gelecekte geçen filmde insanlığın son sığınağı trendir. 

oluşturan

#11 Truman Show

Yapımı : 1998 - ABD

Tür : Dram ,  Komedi , Psikolojik

Süre: 103 Dakika

Traji komik ve bir o kadar da sert bir medya eleştirisi…

Truman sigortacıdır, güzel bir ev ve güzel bir eşe sahip hayatı boyunca istediği her şeyi elde etmiş bir adamdır.Ama gerçek göründüğü gibi değildir.

Filmin içeriğini daha fazla vermek istemiyorum çünkü izlerken zevkinizi kaçırmak istemem.

Eğer hala izlemediyseniz başka bir film aramak için hiç vakit kaybetmemenizi önerir,

oluşturan

#12 Otomatik Portakal – A Clockwork Orange

Yapımı : 1971 - İngiltere ,  ABD

Tür : Bilim Kurgu ,  Dram ,  Suç

Süre: 136 Dakika

Şiddeti tamamen yok etmek yerine ehlileştirmeye çalışan bir devlet. Bahsettiği dönem ve tartıştığı konular göz önüne alındığında film için, modern toplum ironisi denilebilir. Fantastik tarzda ve şiddet öğelerini ön plana çıkaran bir başyapıt.

Genel itibariyle farklı bir film, yadırganabilir türden. Ama izlemenizi tavsiye ederim.

Konusu: Geleceğin Britanyasında, ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet gösterilerinde bulunmakta. Adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin başı Alex diğerleri tarafından polise ihbar edilir. Hapse giren Alex'in cezasını hafifletmesi için önünde bir seçenek vardır: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex'in hayatı tümüyle değişecektir.

oluşturan

#13 Son Umut – Children of Men Trailer HD

Yapımı : 2006 - ABD ,  İngiltere

Tür : Dram ,  Macera

Süre: 109 Dakika

İnsanlığın son bulması filmlerde sıklıkla işlenen bir konu.

Ama Children of Men bu konuyu özel efektlere ya da dünya dışı varlıklara ihtiyaç duymadan anlatıyor.

2009 yılında kimilerine göre bir hastalık olan kadınların gebe kalamaması durumu ortaya çıkmış. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve dünya kaosa sürüklenmektedir. İçerisin de siyasi eleştirileri de barındıran bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

oluşturan

#14 Ben Efsaneyim – I Am Legend

Yapımı : 2007 - ABD ,  Avustralya

Tür : Bilim Kurgu ,  Fantastik ,  Gerilim

Süre: 101 Dakika

Yalnızlık üzerine işlenmiş fantastik gerilim filmi..Bir virüs salgını sonucu New York şehrinde yalnız başına kalan Robert (Will Smith) köpeği ile birlikte bir taraftan hayatta kalma savaşı verirken bir taraftanda virüs için çare aramaktadır. Fakat New York şehrinde tamamen yalnız değildir. En azından geceleri. Salgın sonucu saldırgan ve kana bağımlı gibi yaşayan insanlardan gizlenmektedir ve bu sırada yalnızlık bunalımı yaşar.

oluşturan

Bu içeriğe ekleme yap

Resim Video Ses Embed

This field is required

Fotoğrafı buraya yükle

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Fotoğrafı Linkten Getir

Maksimum boyut 2 MB.

İşleniyor..

This field is required

Videoyu buraya ekle

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Ekle

Desteklenen sitelerden bazıları:

Maksimum boyut 8 MB.

İşleniyor..

This field is required

Sesi buraya ekle

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Ekle

Desteklenen sitelerden bazıları:

Maksimum boyut 5 MB.

İşleniyor..

This field is required

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen sitelerden bazıları:

İşleniyor..

Popgaf'a içerik eklemek eğlenceli ve kolaydır! Tıkla sen de içerik ekle!

Bu içeriğe puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünya düzenini karşı politik konulu filmler(Açık Liste) (9 madde)

IMDB Puanı 8 ve üzeri olan muhteşem filmler(Açık Liste) (15 madde)