..

Nobel edebiyat ödüllü çok okunan kitaplar

Dünyanın en prestijli edebiyat ödülü: Nobel Edebiyat Ödülü

Nobel Edebiyat Ödülü, 1901’den bu yana her yıl düzenli olarak verilmektedir. Sadece 2. Dünya Savaşı sırasında verilmeyen Nobel Edebiyat Ödülü, İsveç Akademisi tarafından, Alfred Bernard Nobel’in vasiyeti doğrultusunda verilmektedir. Nobel Edebiyat Ödülü’nü sadece Pasternak ve Sartre kabul etmemişlerdir.

Açlık | Knut Hamsun

Nobel Edebiyat Ödüllü kitaplar arasında bizim en sevdiklerimizin başında, 1920 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan yazar Knut Hamsun’un Açlık kitabı yer alıyor. Kitap, ilk baskısını 1920 yılında yapıyor. Varoluşun en rahatsız edici romanlarından biri olarak tanımlayabileceğimiz bu kitabın konusu; açlıkla mücadele eden, sokaklarda dolaşan ve deliliğin sınırına yaklaşan Norveçli bir sanatçının hikayesini ele alıyor. Açlığının artmasıyla birlikte kaçınılmaz bir paranoyaya ve umutsuzluğa yönelen kahramanımızın gerçeği kaybediş öyküsü, insan zihnini zorluyor. Yabancılaşmanın ve takıntının baskın olduğu, acının ve yalnızlığın gerçek olduğu bu kitabı okunacak kitaplarınızın arasına mutlaka eklemelisiniz.

Siddharta | Herman Hesse

Yoga felsefesiyle ilgilenenler, gerçek bilgiye ulaşmanın yolunu arayanlar, bu kitabın ilginizi çekeceğine eminiz. 1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan yazar Herman Hesse’nin 1922 yılında yayınlanan kitabı Siddharta, yazarın en ünlü eseri olarak biliniyor. Okuyucuya ilham veren ve düşündüren hikayelerin yazarı Hesse’nin Siddharta’sı, manevi doyumu arama yolculuğuna çıkan bir Hint Brahman’ın hikayesini konu ediniyor. Nirvana’ya ulaşma yolculuğuna çıkan kahramanımızın bu yolda tecrübe ettiklerini okuyacağınız kitabın Budizm felsefesiyle harmanlanmış olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Aradığı şeyi bulan ve insanların arasına “aydınlanmış” olarak dönen Siddharta’nın hikayesini okurken kendinizi Hindu ve Budist düşüncelere dalmış halde bulursanız şaşırmayın.

Yaşlı Adam ve Deniz | Ernest Hemingway

1954 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan yazar Ernest Hemingway’in 1952 yılında yayınlanan kitabı Yaşlı Adam ve Deniz, edebiyat dünyasında gerçek bir başyapıt olarak kabul ediliyor. Modern bir klasik olan bu kitap, tecrübeli bir balıkçı ile balıkçının hayatının en büyük avı arasındaki destansı mücadeleyi anlatıyor. Bu macera kitabının kahramanı olan yaşlı adam ve çocuk, Hemingway’in söylediğine göre gerçek bir hikayeden alınmış iki kişi… İnsanın yaşama bağlanması ana fikriyle yazılan bu kitabı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Düşüş |Albert Camus

Daha çok Yabancı kitabıyla tanıdığımız, varoluşçuluk felsefesinin öncülerinden olan Albert Camus, 1957’de Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oluyor. 1956’da yayınlanan kitabı Düşüş’ün bu ödülü almasında büyük bir etkisi olduğu da söyleniyor. Düşüş, Camus’nun, önceki romanlarından aşina olduğumuz karakterlerine çok benzeyen avukat Jean-Baptiste Clamance’ın hikayesini anlatıyor. Doğrudan insan ruhuna ve varoluşuna hitap eden kitap, her birimize ayna tutuyor. Camus’nun kaleminden Calamance’ın hayat hikayesini okurken her kelimede büyülenmiş hissedeceğinizi söyleyebiliriz.

Bulantı | Jean Paul Sartre

1964 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ama bu ödülü almayı reddeden Sartre; “Kabul edeceği her paye, okuyucularını bir etki karşısında bırakır ki, işte ben bunu istemiyorum. İmzamı “Jean Paul Sartre” olarak atmakla, “Jean Paul Sartre 1964 Nobeli” diye atmak aynı şey değildir, diyorum.” şeklinde açıklıyor ödülü reddetme sebebini. Ama biz yine de onu Jean Paul Sartre olarak aratıyor ve listemize ekliyoruz. Varoluşçu felsefeni diğer bir önderi olan Sartre’ın 1938’de yayınlanan ilk kitabı Bulantı, onun varoluşçuluk üzerine düşüncelerini ve fikirlerini de ortaya koyduğu zor bir kitap. Kendi varlığından dehşete kapılmış kurgusal bir yazar olan Antoine Roquentin’in günlüğü şeklinde yazılan kitap hislerle, felsefik ve psikolojik mücadelelerle dolu. Eleştirel bir analiz olarak da okunabilen Bulantı’yı mutlaka okuma listenize eklemenizi öneriyoruz.

Yüzyıllık Yalnızlık | Gabriel Garcia Marquez

1982 yılın Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olan Gabriel Garcia Marquez’in en bilindik romanlarından biri Yüzyıllık Yalnızlık. 1967’de basılan bu kitap, Buendia ailesinin 100 yıl süren lanetinin hikayesini anlatırken yalnızlık arzusu ve aşk ihtiyacı arasındaki uzlaşmaz çatışmaya değiniyor; siyasi gerçekli büyülü gerçeklik, fantezi ve komiklikle harmanlanıyor. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan, dil yeteneğiyle edebiyat severleri kendine hayran bırakan ve Latin Amerika edebiyatının şaheseri olarak kabul edilen Yüzyıllık Yalnızlık kitabını siz de mutlaka okumalısınız.

Körlük | Jose Samarago

Noktalama işareti olarak sadece nokta ve virgül kullanmasıyla edebiyat dünyasına imzasını atan Jose Samarago, 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oluyor. Samarago’nun en bilindik kitaplarından olan ve bizim de okurken epey etkilendiğimiz kitabı Körlük, 1995 yılında yayınlanan distopik bir hikayeden oluşuyor. Trafik ışığının yeşile dönmesini beklerken birdenbire her yeri beyaz görmeye başlayan bir adam ile başlayan kitap, tüm ülkenin bu körlük hastalığına yakalanmasıyla devam ediyor. Böylece şehirde ne yönetici kalıyor ne düzen… Ve tüm körler karantina altına alınıyor. Hayatta kalma mücadelesi, acımasız karanlık ve umut ışığı üçgeninde ilerleyen romanı mutlaka okumalısınız.

Kırmızı Saçlı Kadın | Orhan Pamuk

Nobel Edebiyat ödüllü kitaplar arasında bir diğer favorimiz, 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan yazar Orhan Pamuk’un 2016’da basılan Kırmızı Saçlı Kadın kitabı. Kitap, yazarın diğer eserleri gibi mitolojik ögelerle ve merak unsurlarıyla dolu bir roman olarak karşımıza çıkıyor. Bir kuyucu çırağı olan Cem ustası ve kırmızı saçlı kadın üçgeninde gelişen olaylar Kral Oidipus ile Rüstem ile Sührab hikayelerini temel alarak ilerliyor. Sıradan bir hayatın, efsanelerden ne denli etkilendiğini gördüğünüzde kendi yaşamınızı sorgulayabilirsiniz. Şimdiye kadar Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan tek Türk olan Orhan Pamuk’un Kar, Beyaz Ev, Cevdet Bey ve Oğullarım, Benim Adım Kırmızı gibi romanlarını da okuma listenize ayrıca eklemenizi öneririz. Keyifli okumalar!

Popgaf'a içerik eklemek eğlenceli ve kolaydır! Tıkla sen de içerik ekle!

Bu içeriğe puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sevgili bulma garantili aşk meşk sözleri

Dünyanın en prestijli edebiyat ödülü: Nobel'i kazanan yazarlar listesi