..

C Vitamini Koronavirüsten korur mu?

COVID-19 hastalarını tedavi etmek için yüksek doz C vitamini kullanıldığını duydum. C vitamini Koronavirüs korumasında etkili oluyor mu?

COVID-19 virüsüyle enfeksiyonu önlemek için C vitamini almalı mıyım?

Evet. Kritik olarak COVID-19 olan bazı hastalar, iyileşmeyi hızlandıracağı umuduyla yüksek dozlarda intravenöz (IV) C vitamini ile tedavi edilmiştir. Fakat bununla birlikte, COVID-19 enfeksiyonları için işe yaradığına dair açık veya ikna edici bir bilimsel kanıt yoktur ve bu yeni enfeksiyon için tedavinin standart bir parçası değildir. Çin’de, bu tedavinin şiddetli COVID-19 hastaları için yararlı olup olmadığını belirlemek için bir çalışma devam etmektedir; sonuçların sonbaharda olması bekleniyor.

Yüksek doz IV C vitamininin ezici enfeksiyonlara yardımcı olabileceği fikri yeni değildir. Bir 2017 çalışması, yüksek doz IV C vitamini tedavisinin (tiamin ve kortikosteroidlerle birlikte), tehlikeli derecede düşük kan basıncına ve organ yetmezliğine neden olan ezici bir enfeksiyon türü olan sepsisli insanlar arasında ölümleri önlediğini ortaya koydu. Geçen yıl yayınlanan bir başka çalışmada, akciğerlerin sıvı ile doldurduğu sepsis ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) olan ciddi enfeksiyonları olan hastalar arasında yüksek doz C vitamini infüzyonlarının etkisi değerlendirildi. Çalışmanın ana iyileştirme önlemleri C vitamini tedavisinin ilk dört günü içinde düzelmese de, tedavi edilen hastalar arasında 28 günde daha düşük bir ölüm oranı vardı. Bu çalışmaların hiçbiri COVID-19’lu hastalarda C vitamini kullanımına bakmasa da, vitamin tedavisi sepsis ve ARDS için özel olarak verildi ve bunlar yoğun bakım ünitesine kabul, ventilatör desteği veya şiddetli COVID-19 enfeksiyonları.

Önleme ile ilgili olarak, C vitamini almanın COVID-19’a neden olan koronavirüs ile enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacağına dair bir kanıt yoktur. Standart C vitamini dozları genellikle zararsız olsa da, yüksek dozlar bulantı, kramplar ve böbrek taşı riskinde artış gibi bir dizi yan etkiye neden olabilir.

Popgaf'a içerik eklemek eğlenceli ve kolaydır! Tıkla sen de içerik ekle!

Bu içeriğe puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Haftada kaç saat egzersiz yapmalı?

Ruh sağlığımdan endişeliyim? Hangi uzmana başvurmalıyım?