in

Diyet yapmak depresyonu tedavi eder mi?

Bazı insanlar hafif veya orta derecede depresyonlarını tedavi etmek için antidepresan almaktan çekinir. Reçeteler, maliyetler, potansiyel yan etkiler (cinsel işlev bozukluğu gibi) veya ilaç tedavisinin diğer zararlarından korkarlar

Ya takviyeler?

Harvard Tıp Fakültesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti olan Dr. Michael Craig Miller, “Takviyeler genellikle yüksek riskli değildir, ancak deneyen herkes dikkatli bir yaklaşım sergilemelidir.”

Depresyonu hafifletmek için takviyeler

Bazı takviyeler genellikle depresyon semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Aşağıdakilerden herhangi biri biraz rahatlama sağlayabilir:

Balık Yağı.

Somon ve sardalya gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitlerinde bol miktarda bulunur. “Omega-3 yağ asitleri sinir hücresi zarlarının temel yapı taşıdır. Sağlıklı sinir sistemi fonksiyonu için gereklidir ve iltihapla mücadele edebilirler” diyor Dr. Miller. Diyetinizde yeterli olduğunu düşünüyorsanız, alımınızı bir balık yağı hapı ile tamamlayabilirsiniz.

Methylfolate.

B vitamini folatının bir formu olan metilfolat, amino asit homosisteininin parçalanmasına yardımcı olur. Yüksek kan homosistein seviyeleri depresyonla (bunama, kalp hastalığı ve inme) ilişkilidir. Folat eksiklikleri bazı çalışmalarda depresyon ile de ilişkilidir.

N-asetil-sistein.

Bu madde antioksidan glutatyonun öncüsüdür (vücuttaki kararsız, potansiyel olarak toksik molekülleri nötralize eder). Enflamasyonla savaşmaya yardımcı olabilir ve sinir hücrelerinin sağlıklı sinyalini teşvik edebilir.

Ne yapmalısın?

Doktor Miller, depresyonunuzu tedavi etmek için bir takviye denemek istediğinizi doktorunuza bildirmenizi önerir. Birlikte kendi durumunuz için seçenekleri tartabilir ve güvenli olmayan ilaç kombinasyonlarından kaçınabilirsiniz. “Örneğin,” Dr. Miller uyarıyor, “St.John’s wort’un birçok ilacın etkinliğini azalttığı gösterilmiştir ve omega-3 takviyelerinin kan inceltici kullananlarda kanama riskini artırabilir.”

Depresyon belirtileri ile mücadele etmek için bir takviye denemek istediğinize karar verirseniz, kullanımını takip ettiğinizden emin olun. Dr. Miller, “Ne aldığınızı ve belirtilerinizi not edin. Yararlı olup olmadığını görmek için bir veya iki ay verin, ardından nasıl hissettiğinizi yeniden değerlendirin.” “Daha iyi hissetmiyorsanız, doktorunuzla alternatifleri gözden geçirin.”

S-adenosilmetiyonin (SAMe).

Bu bileşik ayrıca vücutta doğal olarak yapılır. “Sinirden sinire mesaj gönderen kimyasallar olan hormonların ve nörotransmitterlerin sentezinde rol oynar.”

Sarı Kantaron.

Bu bitki bir çiçekten (Hypericum perforatum) gelir ve Avrupa’da yüzyıllardır depresyon tedavisinde kullanılır. SSRI’lar gibi “St.John’s wort’un bir serotonin destekleyicisi olduğu düşünülmektedir, bu nedenle SSRI’lar gibi genel olarak serotonine özgü antidepresanlar ile birleştirilmemelidir.”

D Vitamini.

Beynin, prefrontal korteks gibi depresyonla ilgili alanlarda D vitamini için reseptörleri vardır. “D vitamininin nörotransmitterlerin sağlıklı üretimine katıldığı düşünülmektedir.” D vitamini eksikliği depresyonla ilişkilidir.

O kadar basit değil

En yakın eczaneye gidip bir şişe takviye almak kolay olsa da, hapların gerçekten işe yarayıp yaramayacağını bilmek zor. Sorunun bir kısmı, FDA’nın reçeteli ilaçlar için olduğu gibi tezgah üstü takviyelerin üretimini düzenlememesidir, bu nedenle üreticiler takviyelerin etkili olduğunu kanıtlamak veya hapların gerçekten ne yaptığını söylemek zorunda değildir. etiketlerindeki içerik listelerine rağmen.

Sorunun diğer kısmı, bazı takviyeler hakkında fazla kanıtımızın olmamasıdır. Bu, yan etkileri bilmeyebileceğimiz anlamına gelir ve takviyelerin depresyon semptomlarını azalttığını gösteren kesin veriler olmayabilir. Araştırma çok sınırlı ve mevcut çalışmalar karışık sonuçlar verdi.

Ancak bazı umutlandırıcı bulgular, reçetesiz satılan bazı takviyelerin depresyon semptomlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Örneğin:

American Journal of Psychiatry’de 1 Haziran 2016’da yayınlanan 40 çalışmanın 2016 incelemesi, depresyon semptomlarını azaltmak için SAMe, metilfolat, omega-3 ve D vitamini kullanımını destekleyen kanıtlar buldu.

Journal of Clinical Psychiatry’de Nisan 2016’da yayınlanan beş randomize çalışmanın gözden geçirilmesi, N-asetilsisteinin iyi tolere edildiğini ve depresyon semptomlarını hafiflettiğini gösterdi.

Depresyonla savaşmanın diğer yolları

Depresyon belirtilerini kontrol etmek genellikle haplardan daha fazlasını gerektirir. Harvard Tıp Okulu’nda psikiyatri yardımcısı profesörü olan Dr. Michael Craig Miller, “İnsanların refahlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları birçok şey var” diyor. “Sağlıklı ve anlamlı bir yaşam sürmek, biyolojinizi reçeteli bir ilaç veya besin takviyesi ile değiştirmekten daha fazlasını gerektirir.” İşte depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilen bazı yaklaşımlar.

Egzersiz yapmak. Kalbinizi ve akciğerlerinizi pompalamak beyne kan akışını artırmaya yardımcı olur ve beyni doğal sinir büyüme faktörleri üretmeye teşvik eder. Bazı insanlar için hafif depresyonu tedavi etmek için egzersiz yeterlidir. Ruh halinizi ve enerjinizi artırmak için günlük yürüyüşü (tempolu bir tempoda 30 dakika) deneyin.

Diyet. Sağlıklı beslenme, gelişmiş ruh hali ve daha düşük depresyon riski ile ilişkilidir. Abur cubur ve diğer işlenmiş gıdaları koyun ve yağsız hayvan proteini (balık veya kümes hayvanları gibi), meyve ve sebzeler, fındık, baklagiller (bezelye ve fasulye) ve tohumlara odaklanın.

Farkındalık meditasyonu. Birçok çalışma, farkındalık meditasyonunu daha iyi bir ruh hali ile azalmış anksiyete ve depresyonla ilişkilendirmiştir. Hemen hemen her yerde ve her zaman yapabilirsiniz. Sadece rahatça oturun, nefesinize odaklanın ve dikkatinizi günümüze getirin. Gün boyunca ne kadar dikkatli olursanız, o kadar iyi olursunuz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Kalın bel Demans (zihnin yitirilmesi) habercisi olabilir mi?

Depresyon bir hastalık mıdır? Depresyon nedir? Neden olur?