in

Hayatın anlamını bulmak insan sağlığını olumlu yönde etkiliyor

Hayatın anlamı: her insanda farklıdır. Hayatın anlamını kişi yalnızca kendisi bulabilir.

Hayatında bir amacın olduğunu düşünüyor musun – ya da belki de asla bir tane bulamayacağını düşünüyor musun?

Amerikada yayınlanan Klinik Psikiyatri Dergisi’nin Ocak / Şubat 2020 sayısıtarihli bir araştırmaya göre, Hayatın anlamını bulmak insan sağlığını olumlu yönde etkiliyor

Araştırmacılar, ortalama yaşları 65 olan 1.042 yetişkinden hayatlarındaki anlamla ilgili anket doldurmasını istediler ve yanıtlarını fiziksel ve zihinsel refahları hakkındaki verilerle karşılaştırdılar. Yaşamlarında bir anlamı olduğuna inanan katılımcılar fiziksel ve zihinsel sağlık skorlarına ve bilişsel işlevlere sahip olmayanlara göre daha yüksekti.

İki grup arasındaki sağlık farklılıkları katılımcıların bakış açılarıyla ilişkili olabilir. Araştırmacılar, kişinin hayatındaki daha fazla anlamın sizi daha fazla içerik hissettirecek ve böylece daha az stresli hale getirecektir.

Yine de, hayatınızda bir anlamınızın olmadığını ya da onu aramanın başarısız olduğunu düşünüyorsanız, stresli ve endişeli hissetme olasılığınız daha yüksektir. Hayatta amaç bulmanın, bir insan şimdi hissetmiyor olsa bile, daha iyi sağlığa yol açıp açmayacağını belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç duyulacaktır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Kolesterol nedir? İyi kolestrol ve kötü kolestrol nedir? Nasıl dengelenir?

Meme sağlığı ve hastalıkları nedir? Göğüsler nasıl sağlıklı tutulur?