in

Kalın bel Demans (zihnin yitirilmesi) habercisi olabilir mi?

Kalın bel Demans habercisi olabilir!

Demans ise zihnin yitirilmesi anlamına gelmektedir. Bununla beraber demanslar, özellikle Alzheimer demansı bir anda oluşmaz,

2020 yılı ocak ayında yapılan bir araştırmada;

sağlıklı bir kiloya sahip ancak büyük bir bel kısmı olan yaşlı yetişkinlerde demans gelişme riski daha yüksek olabilir.

Kilo alımı ve obezite demans için bilinen risk faktörleridir ve vücut kitle indeksi (VKİ) genellikle aşırı vücut yağını tahmin etmek için kullanılır. (VKİ, hem ağırlığı hem de yüksekliği dikkate alan bir ölçüdür.)

Obesity’nin Kasım 2019 sayısında yapılan araştırma, Güney Kore’de ulusal sağlık tarama sınavının bir parçası olan 65 yaş ve üstü 473.000 kişi incelendi. 6.5 yıl sonra %13’üne yeni demans teşhisi konuldu. Sağlıklı bir BMI olan erkekler arasında demans oranları, 35.5 inç ve daha büyük bel ölçülerinin yanı sıra sürekli olarak yükseldi.

Araştırmacılar, yaşlı insanlar arasında, bel büyüklüğünün aşırı yağın bir göstergesi olarak BMI’den daha iyi olabileceğini öne sürdü. Bunun nedeni, yaşlı insanların kaslarını kaybetme ve kilolarında bir değişiklik yapmadan yağ kazanma eğilimindedir. Daha büyük bir bel boyutu da karın boşluğu içinde depolanan daha derin yağ türü olan aşırı viseral yağın bir işaretidir. Daha yüksek miktarlarda visseral yağ, kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık sorunları ile de bağlantılıdır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet nedir? Hangi hastalıklara neden olur*

Diyet yapmak depresyonu tedavi eder mi?