in

Kalp Yetmezliği neden olur?

Kalp yetmezliği, hastalık, yaralanma veya yıllarca süren aşınma ve yıpranma, kalbin gerektiği kadar etkili ve verimli bir şekilde pompalama yeteneğine müdahale ettiğinde ortaya çıkar. Bu olduğunda, bir dizi fizyolojik değişiklik harekete geçirilir. Sonuç, birçok vücut parçasının ihtiyaç duydukları kan akışını almamasıdır.

“Kalp yetmezliği” terimi aniden cansız bir kalbin felaketini ortaya çıkarsa da, durum kalbin pompalama yeteneğinde kademeli bir düşüş olarak daha iyi tanımlanmaktadır.

Bu şekilde düşünün: Kalbinizi ülke çapında bir dağıtım sisteminin merkezi deposu olarak düşünün. Kamyon filosu, vücudunuzun her köşesine hayati malzemeleri (oksijen ve besin maddeleri) feribot ederek ve atığı toplayan kanınızdır. Arterleriniz ve damarlarınız şehirleri ve kasabaları (hücreler ve dokular) yol boyunca birbirine bağlayan otoyollar ve ikincil yollardır. Sistem ana verimlilikte çalışırken, yük yüklü araçlardan oluşan düzenli bir akış, merkezi göbeği her gün hızlı bir klipsle terk eder. Yükleri teslim edildikten sonra bir sonraki yükü alıp merkez depoya geri dönerler.

Depo boşa giderse, yük dolu kamyonlar kargo bölmelerini sıkıştırabilir. Diğerleri uzak yerlerde mahsur kalırlar, teslimat ya da teslim alamazlar. Güzergâhtaki müşteriler taze malzemeler olmadan hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Bir zamanlar yavaş ama emin bir ölüm cezası, birçok insan için kalp yetmezliği artık ilaçlardaki gelişmeler, kalp yardım cihazlarının geliştirilmesi ve kalp nakli olasılığı ile başa çıkabilen kronik bir durumdur.

Makale Kaynağı: Healt Harvard

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

El terlemesi neden olur?

Kalp hastalığı olan kişilerde kanser oluşma riski daha yüksek.