in

Meme sağlığı ve hastalıkları nedir? Göğüsler nasıl sağlıklı tutulur?

Meme Sağlığı ve Hastalıkları

Göğüsler kadınların yaşamlarında birçok rol oynar. Kadınlara benzersiz şekiller verirler. Cinsel haz sağlarlar. Bebeklerine hayatta kalabilmeleri ve büyümeleri için süt verirler.

Bazı kadınlar göğüsleri ile tamamen rahat, diğerleri değildir Göğüslerinin çok büyük veya çok küçük olması, çok dik durması veya çok sarkması veya yırtılmaması veya bir zamanlar olduğu kadar sağlam olmasından endişe edilir. Boyut veya şekli ne olursa olsun, tüm kadınlar ömür boyu sağlıklı göğüsler isterler.

Göğüsleri sağlıklı tutmanın beş yolu:

sağlıklı bir kiloyu korumak,

egzersiz yapmak,

alkolü sınırlamak (günde en fazla bir içki),

sigara içmemek

ve

düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaktır.

Genç kadınlar arasında yaygın meme problemleri, göğüs ağrısı, kistler ve topaklar ile karakterize kanserli olmayan bir durum olan fibrokistik meme hastalığıdır; ve fibroadenomlar, ağrılı olabilen küçük lifli ve glandüler doku yumruları.

Yaşlı kadınlar için endişe meme kanseri olma olasılığı daha yüksektir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kadınların yaklaşık 8’inde (% 12) yaşamları boyunca meme kanseri gelişecektir. Her yıl, yaklaşık 300.000 Amerikalı kadına bir çeşit meme kanseri teşhisi konur ve yaklaşık 40.000’i ölür.

Meme kanseri, özellikle erken tespit edilirse, sıklıkla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu nedenle kadınların memelerini evde kontrol etmeleri ve 50 yaşından başlayarak (veya meme kanseri geliştirme riski yüksek olan kadınlar için daha erken) rutin mamogramlara sahip olmaları istenir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Hayatın anlamını bulmak insan sağlığını olumlu yönde etkiliyor

Baş neden ağrır? Baş ağrısını nasıl geçer?