in

Neden uyuyama sorunu yaşanır? Uykusuzluk sorunu nasıl giderilir?

Uyumak: vücudun, hücrelerin kendisi yenilemesi için en temel gereksinimdir.

Beş Türkten biri, gece altı saatten daha az uyuyor; bu, ciddi kişisel sağlık sonuçlarına yol açabilecek bir eğilimdir. Uyku yoksunluğu, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi bir dizi kronik sağlık sorunu riskini artırır.

Uyku sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki stratejiler daha fazla uyumanıza yardımcı olabilir.

#2 İyi uyku hijyeni uygulayın.

Yatağınızı sadece uyku ve seks için kullanın, mümkün olduğunca fazla gürültü ve ışık engelleyin, her gün aynı saatte yatın ve uyanın ve 20 dakika içinde uyumadığınız takdirde yataktan çıkın.

#3 Gerekirse şekerleme yapın.

Eğer kestirmek isterseniz, gündüz vakti gözünüz kapalı olsun. Günün geç saatlerinde şekerlemeler daha sonra uykuyu etkileyebilir. Sorununuz geceleri uyumakta zorluk çekiyorsa, uyuklamak yatmadan önce uykunuzu ve uykuda kalma olasılığını artırabilir.

#5 Diyetinize dikkat edin.

Mide ekşimesine neden olan yiyeceklerden uzak durun. Kafein açısından zengin yiyecek ve içecekleri (çikolata, çay, kahve, soda) yatmadan en az altı saat önce yasaklayın. Yatmadan en az iki saat önce alkol almayın

#6 Uzmana başvurun.

Psikoljik nedenler de uyku düzeninizi bozabilir. Kendi çabalarınız işe yaramıyorsa, bir uyku uzmanının yardımının hem probleminizi teşhis etmesini hem de davranışsal ve muhtemelen ilaç tedavilerini önermesini isteyeceksiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Baş neden ağrır? Baş ağrısını nasıl geçer?

Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet nedir? Hangi hastalıklara neden olur*