..

Saç ekiminin yan etkileri var mıdır?

Aslında bir sağlık olmayan sadece görsel anlamda insanı rahatsız eden saç eksikliği Çağımızda yüzmilyonlarca insanın sorunudur.

Bu sorun günümüzde saç ekimi ile aşılabilmektedir.Bu etkiler kalıcı sağlık sorunu anlamına gelmez.

#1 Kanama

Greftlerin alındığı veya yerleştirildiği sahalardan kanama oluşabilir: Bu komplikasyonun olmaması için mutlaka işlemden önce hastanın kanama profili değerlendirilmeli buna yönelik gerekli laboratuvar incelemeleri yapılmalı ve kanamayı artırma potansiyeli olan ilaçlar operasyondan yeterince önce kesilmelidir.

#2 Enfeksiyonlar

Saç alınan veya ekilen sahalarda enfeksiyon gelişmesi çok nadir görülen komplikasyonlardır. Bunun nedeni kafa derisinin çok iyi kanlanması nedeni ile enfeksiyonlara olan doğal direncidir. Fakat bir enfeksiyon görülmesi halinde sistemik olarak verilen antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

#5 Dermoid kist

İşlemden birkaç hafta sonra belirirler, ekilen saç köklerinin fazla derine yerleştirilmesinden kaynaklanırlar. Ekim işlemini yapan kişi saç kökünü yerleştirmezden önce alıcı sahayı iyice bastırıp kökü daha sonra yerleştirerek işlemi yapmalıdır.

#7 Yanlış yöne uzayan saçlar

Saçın ekildiği bölgedeki diğer saç köklerinin çıkış yönleri ile alakasız yönde uzayan saç kökleri genellikle kötü saç ekimi tekniğinden kaynaklanır. Ekim yapılırken saçın çıkış yönüne 30-35 derecelik açı yapacak şekilde ekilmemesi bu sorunun başlıca sebebidir.

#8 Hızlanmış saç kaybı

Saç kökleri ekilirken çevredeki diğer saç köklerinin zedelenmesinden kaynaklanabileceği gibi; saç ekim operasyonunun stresinden de kaynaklanabilir. Operasyon sırasında mutlaka keskin aletler kullanılmalı, körleşmiş aletler hemen değiştirilmelidir.

Popgaf'a içerik eklemek eğlenceli ve kolaydır! Tıkla sen de içerik ekle!

Bu içeriğe puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Akciğer kanserinin ilk belirtileri nedir? Nasıl anlaşılır?

C vitamini deposu limonun sağlığa faydaları nelerdir?