in

Ping Nedir, Ping Testi Nasıl Yapılır, En Fazla Kaç Olmalı? (www.webtekno.com)

Özellikle oyuncuların baş belası olan “ping” yani gecikme, aslında oyunlar dışında internet üzerinden canlı olarak yapılan video görüşmesi, sesli görüşme veya dosya indirmesi gibi çeşitli işlemlerde de büyük bir rol oynuyor. Peki ping tam olarak nedir, optimal ping kaç olmalı ve ping testi nasıl yapılır sorularını yanıtladık.

Arkadaşlarınızla güzel bir oyun gecesi geçirmek istediğinizde ve oyununuzun FPS’inin aniden düştüğünü, oyunda gecikmeler meydana gelmeye başladığını fark edersiniz. Bunun neden kaynaklandığını hepimiz biliyoruz: Ping.

Bu yazımızda sizler için kısaca gecikme diyebileceğimiz ‘Ping nedir?’ sorusunu yanıtlıyoruz. Bunun yanı sıra optimal ping kaç olmalı ve ping testi nasıl yapılır sorularını da cevaplandırdığımız içeriğimizde ping sorununu nasıl çözebileceğinize dair detayları da bulabilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla dolandırmadan içeriğe geçelim.

Ping, internet ağı üzerinden başka bir bilgisayara gönderilen ve daha sonra aynı şekilde geri dönen sinyale verilen addır. Milisaniye (ms) cinsinden ölçülen bu sinyal, verinin bilgisayarınızdan internet sunucusuna gidip gelme süresini bilmenizi sağlar. Özet olarak bu ölçüm, bilgisayar ve sunucu arasındaki ‘gecikme’ olarak adlandırılır.

Ping kelimesinin etimolojisi, aslında II. Dünya Savaşına uzanıyor. 2. Dünya Savaşında denizaltı mürettebatları, okyanustaki başka bir gemiye olan mesafelerini ölçmek için gönderdikleri sonar sinyalinin geri dönme süresine, gönderdiği sonar sinyalin sesinin kelimeyle tasviri olan ‘ping’ ismini vermiş.

Ping testi nasıl yapılır?

  • Adım #1: Windows arama kutusunu açıp CMD yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #2: Komut penceresine ‘ping <IP adresiniz>’ komutunu girin ve Enter’a basın.
    • IP adresinizi bilmiyorsanız konuya ilişkin rehberimize göz atabilirsiniz.
  • Adım #3: Çıkan sonuçta ‘time<x ms’ yazan kısım sizin pinginizi belirtiyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Windows 10’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır? (www.webtekno.com)

İddia: PlayStation 5'in Kasım Ayının Ortalarında Çıkacak (www.webtekno.com)