Sağlığınızı iyileştirmek için tüm yaşam revizyonuna ihtiyacınız yoktur. Bazen en büyük farkı yaratan küçük değişiklikler olur. Diyetiniz söz konusu olduğunda bu kesinlikle geçerlidir. İşte karşınızda daha sağlıklı olmak için tüketmeniz gereken 5 besin.

1. Somon

Somon

Parlak pembe rengi ile bilinen bu yağlı balık, sadece sağlıklı protein açısından değil, aynı zamanda vücutta bir dizi rol oynayan ve hem kalbinize hem de yararınıza olan çoklu doymamış yağ asitleri grubu olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.  Somon ayrıca kemik yapıcı D vitamini sağlar.

Yine de, her gün somon servis etmek çoğu insan için zor olacaktır. Bunun yerine sağlık yararlarından yararlanmak için haftada en az bir kez yemeyi hedefleyin.

2. Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası

Mini lahana gibi görünen bu gevrek küçük yeşil toplar, besleyici yoğun ve kalorisi düşüktür - yarım fincanda sadece 28 kalori. Çok çeşitli vitaminler (A vitamini, C vitamini, K vitamini ve folat dahil) ve potasyum sunarlar. Diğer turpgiller gibi Brüksel lahanası, vücudunuzdaki hücre hasarını önlemeye yardımcı kimyasallar olan antioksidanlar gibi biyoaktif bileşiklere sahiptir. Tat açısından, Brüksel lahanası tartışmalı bir seçim olabilir, çünkü kesinlikle sevimli olsalar da, bazı insanlar onları acı bulur. "Sevmediğim" kampta sıkı bir şekilde iseniz, benzer bir besin takviyesi almak için Brüksel lahanası yerine diğer yeşil sebzeleri kullanabilirsiniz. Ama açık fikirli olun. Brüksel lahanası acısını bir zeytinyağı spritz ile kavurmak suretiyle azaltabilirsiniz. Biraz ekstra krema ve lezzet için üste biraz doğranmış fındık ekleyin.

3. Yaban Mersini

Yaban Mersini

Bu koyu renkli küçük meyvelerin antioksidanlar, özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. 100 gram için 56 kalorinin üzerinde olan yaban mersini de iyi bir doz A vitamini ve lif sunuyor. Çoğu bakkal yaban mersini yıl boyunca stoklayacaktır, ancak yaban mersini mevsiminde değilse, başka bir koyu renkli meyveyi - nar veya kiraz gibi - değiştirmekten çekinmeyin. 

4. Kuruyemiş

Kuruyemiş

Çıtır ve doyurucu, aynı zamanda sağlıklı yağlar, protein ve E vitamini infüzyonu da sağlar. Herhangi bir tür kuruyemiş seçin: badem, ceviz, hatta yer fıstığı (aslında bir baklagil olan) veya bir avuç karışık Fındık. Sadece tuzsuz olduklarından emin olmalısınız. Tuzlu yemişler günlük sodyum alımınızı sağlıksız bir seviyeye çıkarabilir. Diyet kılavuzları her gün 2.300 miligramdan daha az sodyum alırsanız ve yüksek tansiyonunuz varsa daha da az öneririlir. Ayrıca kuruyemişlerin yüksek kalorili bir atıştırmalık olduğunu unutmayın. 

5. Sade yoğurt

Sade yoğurt

Bu kremsi tedavi, bağırsağınızın düzgün çalışmasına yardımcı olan ve daha iyi genel sağlığa katkıda bulunup sağlıklı bakterileri barındıran probiyotik verir. Yoğurt ayrıca vücudunuzu protein, kalsiyum, magnezyum, B12 vitamini ve vücudunuzun sağlıklı kalması için gereken bazı yağ asitleri ile besleyen besin açısından zengin bir besindir. Ve yüksek proteinli bir yoğurt seçerseniz, kendinizi tok hissetmenizi sağlayabilir, bu da göbek probleminizin düzeltmenize yardımcı olabilir.

Aromalı yoğurtları tercih edebilirsiniz ve bu günlerde birçok seçenek olsa da, sade olarak yemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Aromalı yoğurtla ilgili sorun, bazı markaların çok fazla şekere sahip olmasıdır. Şeker, yoğurtun sağlık yararlarının çoğunu engeller. Yoğurdu sade yemek hoşunuza gitmiyorsa, daha fazla tatlılık için yaban mersini kullanabilir veya içine fındık ekleyin ekleyebilirsiniz.

Facebook Yorumları