Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaç grubudur. Antibiyotikler günümüzde en fazla reçeteye yazılan ilaçlardan biri haline gelmiştir. Antibiyotiklerin aşırı ve yanlış kullanımı, antibiyotik direncine neden olmaktadır.

1. Sarımsak

Sarımsak

Penisilin ile benzer özelliklere sahip olan sarımsak allisin adlı bir bileşik içerir. Soğan ailesinin bu süper güçlü elemanı, bir anti-parazitik, anti-viral, anti-enflamatuar, bir antibiyotik, anti-mantar, ve antioksidan özellikleri kanıtlanmış bir besindir.

2. Bal

Bal

Amerikan Kimya Derneği’nin bir toplantısında sunulan bir çalışmada (2014) bal, çoklu seviyelerde enfeksiyonla mücadelede bakterilerin direnç geliştirmesini engellediği görülmüştür denilmiştir. Bitki çayınıza, smoothilerinize ve meyvenizin üstüne bal ekleyerek bal tüketebilirsiniz.

3. Kırmızıbiber

Kırmızıbiber

İster baharat olarak ister salatanızda yemeklerinizde kırmızının gücünü kullanmayı ihmal etmeyin. Acı kırmızıbiberin iyileştirici gücü ve antibiyotik etkileri sayesinde binlerce yıldır kullanılan güçlü bir baharattır. Bilim, kırmızıbiberin doğal bir antibiyotik olarak kullanımını doğruluyor.

4. Greyfurt

Greyfurt

İşte size hasta olmadan hemen önce bakterileri nakavt edecek bir besin! Bir enfeksiyon yaklaştığını hissediyorum dediğinizde tüketmeniz gereken bir meyve. Özellikle sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirenler için kullanılması gereken bir meyve. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var! Eğer antibiyotik kullanmaya başladıysanız kullandığınız antibiyotiğin greyfurtla etkileşime girip girmediğini incelemelisiniz. Bazı antibiyotiklerle birlikte greyfurt tüketilmemelidir.

5. Lahana

Lahana

Turpgillerden sebze ailesinin bir üyesidir. İyileştirici gücü çalışmalarla desteklenen bir sebzedir. Bunun nedenlerinden biri, kükürt bileşikleri içermesidir. Mutfakta kullanımı çok çeşitli olabilir. Günlük diyetinize lahanayı eklemeyi unutmayın..

6. Tarçın

Tarçın

Tarçını “anti-mikrobiyal” gıda olarak nitelendirsek yanlış olmaz. Çünkü tarçının geçmişten beri hem ilaç olarak hem de mutfak tariflerimizde uzun bir geçmişi var. Genellikle mantar enfeksiyonlarının önlenmesinde tarçının etkili bir baharat olduğunu kanıtlayan çalışmalar mevcuttur. En önemli tıbbi faydalarından biri de diyabeti kontrol etmek için yardımcı bir baharat olmasıdır.

7. Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal artık en etkili besin olarak tanımlanmaya başlandı. Bu baharat, inanılmaz şifa özellikleri sayesinde bilim adamlarının sıklıkla araştırmalarına konu olmuştur. İçindeki bileşikler sayesinde güçlü bir anti-inflamatuar (iltihap önleyici) etkilere sahiptir ve çok güçlü bir antioksidandır.

8. Elma sirkesi

Elma sirkesi

Elma sirkesi, sodyum, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Bu güçlü minerallerin tamamı vücudumuza mikroplarla savaşması için destek olur. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda salatalarınızdan, çorbalarınızdan eksik etmemenizde fayda var.

Facebook Yorumları