Everest Tepesi'ni hepimiz duymuşuzdur. Peki Everest'ten sonra Dünya'nın en yüksek zirveleri neler?
4
0
3,460
okunma

Everest

Everest

Dünya'nın en yüksek dağı. Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin Halk Cumhuriyeti–Nepal sınırı üzerinde yer alır. Yüksekliği 8.848 m.

K2 (Mount Godwin Austen)

K2 (Mount Godwin Austen)

Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan K2 Dağı, 8.611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest'ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağıdır

Kangchenjunga

Kangchenjunga

8586 m. yüksekliği ile dünyanın en yüksek 3. zirvesi. Hindistan ile Nepal arasında buluuyor.

Lhotse

Lhotse

Dünya'nın dördüncü yüksek dağıdır. Lhotse Tibetçe'de "Güney Zirve" anlamına gelir. Bu dağın en yüksek zirvesi 8,516 metredir.

Makalu

Makalu

Dünya'nın en yüksek beşinci dağıdır. Makalu Dağı Himalayalar'da Nepal ile Çin sınırı üzerinde yer alır ve Everest'in 19 kilometre güneydoğusundadır. Yüksekliği 8,481 m.

Cho Oyu

Cho Oyu

Dünyanın en yüksek altıncı dağıdır. Cho Oyu Himalayalar'da yer alır ve Everest'in 20 kilometre batısındadır.

Dhaulagiri

Dhaulagiri

8.167 metre yüksekliği ile Himalayalar'da bulunur.

Manaslu

Manaslu

Dünya'nın en yüksek sekizinci dağıdır. Manaslu, "Ruhların Dağı" olarak çevrilen Sanskritçe bir kelime olan Manasa'dan gelmektedir. 8.156 m yüksekliğe sahiptir.

Nanga Parbat

Nanga Parbat

8.126 m yüksekliği ile Nanga Parbat Dünyanın en yüksek 9. dağı (8.126 m). Urdu dilinde adının anlamı "Çıplak Dağ"dır. Pakistan'da Gilgit–Baltistan,Kaşmir bölgesinde yer al

Annapurna

Annapurna

Himalayalar'da bulunan bir dizi zirvedir. 55 km uzunluğunda olan bu silsile üzerinde bulunan Annapurna I, 8.091 metre yüksekliğe sahiptir.

Facebook Yorumları