Globallaşan dünyada artık insanlar bir tıkla istedikleri ürünleri ayaklarına kadar getirmekteler. Dünyada olduğu gibi Türkiye de de internet üzerinden alış veriş çok yapılmakta. 5 büyük internet pazar yerini sizler için derledik.

1: GittiGidiyor

1: GittiGidiyor

5 Şubat 2001 tarihinde yayına başlayan GittiGidiyor.com, alıcılarla satıcıları buluşturan bir e-ticaret sitesi yaratmak üzere yola çıkan Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kuruldu.

2001 yılında kurulan ve 16 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında global e-ticaret devi eBay’in çatısı altına girdikten sonra sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 60 milyon ziyaret, yaklaşık 19 milyon kayıtlı üyesiyle Türkiye’nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor, avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50’den fazla kategoride 15 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk”i kullanır. Yaklaşık her saniyede 1 ürünün satıldığı site, 5 milyon kez indirilen mobil uygulaması ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin %64’ünü mobilden almaktadır.  

blog.gittigidiyor.com

sayfası ile favori markaların yeni sezon ürünlerini ve uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu 

 ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. Aynı zaman da ikinci el ürün satımıda yapılmaktadır.

www.gittigidiyor.com

Satıcı mağzadan aldıgı ortalama komisyon oranı: %18

2: HepsiBurada

2: HepsiBurada

Hepsiburada.com, 1998 yılından beri faaliyette olan, yalnızca İnternet üzerinden hizmet veren alışveriş sitesi. İstanbul, Ümraniye'de 12.000 m2 alana ve 250'ye yakın personele sahip bir yönetim merkezi bulunmaktadır. Tüm hizmetler bu merkezden sağlanmaktadır. Yaklaşık 1100 tedarikçi firma ile çalışmaktadırlar. Yurt içinde Yurtiçi Kargo ve Aras Kargo, yurt dışında da Geopostile anlaşmalıdırlar.GeoPost, La Poste iştirakıdır, Avrupa’nın 3. en büyük kargo şirketidir. GeoPost, La Poste'un paket ve lojistik grubu içinde yer alan firmalarından en önemlisidir. GeoPost'un altında iki farklı tüzel kişiliği olan fakat yönetsel olarak GeoPost'a bağlı, iki farklı ürünü temsil eden DPD ve ChronoPost firmaları bulunmaktadır. 


www.hepsiburada.com

Satıcı mağzadan aldıgı ortalama komisyon oranı: %20

3: N11

3: N11

Doğuş Planet, e-ticaret sektöründe faaliyet göstermek üzere, Doğuş Grubu ile Güney Kore’nin en büyük gruplarından SK Group’un ortaklığında Haziran 2012’de kuruldu.

Doğuş Planet, SK Group’un teknoloji ve inovasyon konusundaki tecrübesini Doğuş Grubu’nun bilgi birikimi, bölgesel tecrübesi ve gücü ile birleştirmektedir.

Bu güçlü ortaklık çerçevesinde, Doğuş Planet e-ticaret yatırımı olarak, binlerce marka ve mağazayı milyonlarca müşteriyle buluşturan açık pazar platformu alışverişin uğurlu adresi “n11.com”u açtı.

n11.com; elektronikten tekstile, mutfak gereçlerinden Türkiye’nin nadide el sanatlarına kadar farklı ihtiyaç ve zevklere hitap eden milyonlarca ürün, alışveriş yaptıkça kazandıran yapısı ile üyelerine yeni bir alışveriş deneyimi sunuyor. n11.com, müşteriler tarafında güven ve kolaylık, mağazalar tarafında ise işbirliği ve e-ticareti geliştirme odaklı bir yaklaşım izlemektedir.

Siz de alışverişin uğurlu dünyasına katılabilir, milyonlarca ürün ve binlerce mağazanın olduğu n11.com’da, avantaj dolu alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz.

Uğurlu alışverişler.

www.n11.com

Satıcı mağzadan aldıgı ortalama komisyon oranı: %20

4: PttAvm

4: PttAvm

PTT tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’nin ilk 3 boyutlu sanal alışveriş merkezi olan ePTTAVM.com, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım‘ın da katıldığı özel bir toplantıyla 17 Mayıs 2012’de İzmir’de açıldı.PTT, ödeme konusunda sahibinden.com ve gittigidiyor.com’da uygulanan benzer bir yapıyı kullanarak devlet güvencesini internet kullanıcılarına sunuyor. Teslimat konusunda da avantajlı bir girişim olan ePTTAVM.com, PTT’nin 4059 şubesinden faydalanabilecek. Bu şubeler öyle uç yerlerde ki, yapılan araştırmalara göre PTT’nin olduğu ve başka kurumların olmadığı tam 1342 nokta bulunuyor.

                  www.epttavm.com

Satıcı mağzadan aldıgı ortalama komisyon oranı: %15

5: Lovepanya

5: Lovepanya

2017 Yılın da kurulan iddalı ve güvenilir  pazar yeri olma ünvanını kazandı. Diğer pazar yerlerinde olduğu gibi ' Kredi kartı yanın da Kapıda ödeme' sistemini de devreye alarak pazar yerleri arasındaki iddalı yerini aldı. Satıcılar arasın da komisyon oranlar arasın da %8 komisyonla en az komisyon alan pazar yeri iddası belkide bu yüzdendir bilemeyiz.

www.lovepanya.com

Satıcı mağzadan aldıgı ortalama komisyon oranı: %8

(İnternetten gerçekten para kazanmak istiyorsanız Amozon, Ebay da dahil olmak üzre pazar yerlerinde satıcı konumunda dükkanlarınızı açınız)

Facebook Yorumları