Kansere neden olan en önemli faktör ne diye merak ediyorsanız, Science dergisinde yayınlanan bir uzman makalesine göre, kansere neden olan birinci neden: şans
116
okunma

Kanserin asıl nedeni bulundu, 'şanssızlık'

Kansere neden olan en önemli faktör ne diye merak ediyorsanız, Science dergisinde yayınlanan bir uzman makalesine göre, kansere neden olan birinci neden: ‘şansızlık’

birçok kanser türü sağlıksız yaşam tarzı ya da genetik etkenler nedeniyle değil, şanssızlık sonucu ortaya çıkıyor.

Amerikalı doktorlar ve bilim insanlarının yaptığı çalışmada, kanser türlerinin üçte ikisinin önceden önlemez şekilde, hücre bölümü sırasında tesadüfi mutasyonlar sonucu oluştuğu öne sürüldü.
Evet: tesadüfi mutasyonlar, sizi kanser yapabilir.

Science dergisinde yayınlanan bir araştırma makalesinde uzmanlar kanserle mücadelede en etkili yolun erken teşhis olduğunu belirtiyor. Tesadüfi mutasyonları önleyebilmenin belki bir yolu erken teşhişdir.

Bu ‘şansızlık’ tüm kanser türleri ile ilgili değil.
Tüm kanser türlerinin tesadüfi ya da “kötü şans” eseri ortaya çıkmadığı makalede belirtiliyor, akciğer ve cilt kanseri gibi kanser türlerinin yaşam tarzıyla doğrudan bağlantılı olduğu bu ve diğer tüm araştırmalarda özellikle vurgulanıyor.
Yani: Yaşam tarzınız kanser olup olmayacağınıza karar veriyor.
Yaşam tarzınız düzensiz ve de ‘yaşamda şanssız’ bir insansanız kanser olma riskiniz oldukça yüksek.

Kanserle mücadele kuruluşu Cancer Research de sigara ve alkolden uzak durup sağlıklı beslenmenin kanser riskini önemli ölçüde azalttığının altını çiziyor.

ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Bloomberg Kamu Sağlığı okullarından bir ekip, kansere neyin neden olduğunu kök hücreleri inceleyerek baktı.

Sonuç: vücuttaki eskimiş yorgun hücreler yerini bölünen kök hücrelerin ürettiği yeni hücrelerle bırakıyor.

Ancak her bölünmde ortaya çıkan mutasyon riski, kök hücreyi kanserli olma riskine bir adım daha yaklaştırıyor.

Araştırmacılar, vücuttaki 31 farklı dokudaki kök hücrelerin hayat boyu bölünme sıklığına bakarak bu dokulardaki kanser olasılığını karşılaştırdı.

Bilim insanları kanser türlerinin üçte ikisinin bölünen kök hücrelerin şans eseri mutasyona uğramasıyla önlemez nitelikte olduğu sonucuna vardı.

Bu türler, beyin kanseri, ince bağırsak ve pankreas gibi kanserleri de kapsıyor.

Onkoloji profesör asistanı Cristian Tomasetti, kansere karşı alınan önlemlerin bu türlerde işe yaramadığını söyledi.

Tomasetti, “Yaşam biçimini veya alışkanlıkları değiştirmenin belirli kanser türlerinden korunmada büyük yardımı olur ancak bu önlemler diğer türler için o kadar etkili olmayabilir. Bu kanser türlerini tedavi edilebilmek için erken aşamalarda teşhisi sağlayacak yollar bulmak için çabalamalıyız” dedi.

Facebook Yorumları