Yemeklerimizi renklendiren, lezzetlendiren vazgeçemediğimiz baharatların bazılarının metabolizma hızlandırma konusunda etkili olduklarını biliyor muydunuz? Yemeklerinizden eksik olmaması gereken baharat listesine bir bakalım:

1. Zencefil

Zencefil

Kilolu erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada diyetlerine zencefil ekleyenlerin kilo verme hızının daha yüksek olduğu bulunmuştur.

2. Tarçın

Tarçın

Son zamanlarda yapılan çalışmalar tarçının kan şekerini dengeleyici özelliğini vurgulamakta. Açlık duygunuzu bastırmakta birebir olan tarçının metabolizma hızlandırıcı ve kilo kontrolüyle ilgili çalışmalar da mevcut.

3. Kırmızıbiber

Kırmızıbiber

Araştırmalar kırmızıbiberin içinde bulunan kapsaisinin vücut ısısını arttırdığını söylemekte. Bu da kapsaisinin yağ yakımında etkili bir madde olabileceğini göstermekte.

4. Zerdeçal

Zerdeçal

Kurkimin adlı bileşiği içinde barındıran zerdeçalın faydaları saymakla bitmiyor. Halen kilo kontrolü üzerinde yapılan çalışmalar devam etmekte. Araştırmalar zerdaçalı düzenli kullanan bireylerde insülin ve leptin direnci düzeylerini azaltarak kilo alımını ve total yağ alımını azalttığı bulunmuştur.

5. Kimyon

Kimyon

Özellikle köftelerimizin vazgeçilmez baharatı kimyonun metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmada düzenli kimyon tüketenlerin bel çevresinde bir düşüş olduğu bulunmuştur.

Facebook Yorumları