Bu yazı ile birlikte alkollü ve ya da yemeği fazla kaçırdığınız günün ertesinde neler yemeniz gerektiğini sizler için hazırladım. İşte mide bulantımıza çözüm olacak her mutfakta bulunan 7 besin!

1. TOST

TOST

Midem hiçbir şey almıyor diyorsanız güne bir tostla başlamakta yarar var. Tost yeniden yemeye başlamanız için mümkün olduğunca çabuk ulaşmanız gereken bir gıda. Eğer diyare problemi de yaşıyorsanız tostunuzun beyaz ekmek olmasında hiçbir sakınca yok.

2. ZENCEFİL

ZENCEFİL

Doğanın mucizevi bitkilerinden biri olan zencefil soğuk algınlığından, mide bulantısına sizi iyi hissettirecek olan bir bitki. Ancak midenizin hassas olduğu bu gün zencefili tüketme miktarınız çok önemli. Fazla kaçırırsanız mide yanması problemi yaşayabilirsiniz. Yeterli zencefil almanın en iyi yolu ise kendinize bu yılın ilk gününde bir zencefil çayı hazırlamak olacak. Zencefilleri iyice yıkadıktan sonra soyun ve sıcak suyun içine atıp biraz demleyin.

3. ELMA

ELMA

Turunçgiller mide yanması ve ya mide bulantısını arttırıcı olabilir. Bu nedenden dolayı bugün tüketmeniz gereken meyvelerden biri elma olacak! Çünkü fazla kaçırmadan yeterli lif ve vitaminleri almanız bugün çok önemli!

4. TAVUK SUYUNA ÇORBA

TAVUK SUYUNA ÇORBA

Peki, proteini nereden alacağız diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Sindirim sisteminizi rahatlatacak en güzel öğün sıcak bir çorba olacaktır. Benim bu noktadaki önerim şehriyeli tavuk çorbası! Hem yağ içeriği düşük hem de kolay sindirilebilir protein içermekte. Dikkat etmeniz gereken tek şey bugün çorbada tuzu fazla kaçırmayın.

5. PİRİNÇ LAPASI

PİRİNÇ LAPASI

Normalde kan şekerinizi bu kadar hızlı yükselten bir besini diyetinize almanız doğru değil ancak diyare problemi yaşıyorsanız pirinç lapası bağırsaklarınızı rahatlatacak. Su tutucu özelliği ile vücudunuzdan fazla su atılmasını engelleyecek aynı zamanda da bu hiçbir şey yemek istemediğiniz gün için size kolay enerji kaynağı olacak.

6. MUZ

MUZ

Özellikle alkol aldıysanız mide bulantınıza baş ağrısı da eşlik ediyorsa buzdolabınızdan midenize indirmeniz gereken en önemli besin muz olacak! Potasyum içeriği sayesinde alkolle su kaybeden vücudunuzun elektrolit dengesini yeniden düzenleyip sizi daha iyi hissettirecek.

7. NANE

NANE

Midenizi tazelemeye son olarak nefesinizi tazelemekle devam edin. Ferahlatıcı bir nane kokusu mide bulantınızı hafifletecek, mide kaslarının hareketini yavaşlatacaktır. Bunun en iyi yolu ise bir nane çayı hazırlamak. Nane-limonun etkili bir ikili olduğunu önceki tecrübelerinizden de biliyorsunuz değil mi? Hızlıca mutfağa koşup kendinize güzel bir nane limon çayı yapmayı ihmal etmeyin.

Facebook Yorumları