Der Spiegel: Suriye'nin kuzeyinde olası güvenli bölgeyi Alman Tornadoları koruyacak

Türkiye

Gündem / Türkiye 32 Okunma

Avrupa

URL'yi kısaltın

ABD'nin YPG'nin omurgasını oluşturduğu DSG'nin Türkiye ve Esad'ın saldırılarından korunması için olası güvenli bölge kurmak istediğini yazan Der Spiegel dergisi, Washington'ın bunun için Alman hava kalkanı talep ettiğini, Merkel hükümetinin İncirlik'ten Ürdün'e taşıdığı Tornado savaş uçaklarını devreye sokmaya hazır olduğunu belirtti.

Mike Pompeo'nun ABD Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk kez gerçekleştirdiği Berlin ziyaretini ve ilkin Dışişleri Bakanı Heiko Maas, daha sonra Başbakan Angela Merkel ile görüşmelerini haberleştiren Der Spiegel, iki ülkenin liderliğinin Donald Trump'ın başkanlığı döneminde gerilen ilişkileri düzeltmek için Suriye'nin kuzeyinde işbirliğini fırsat olarak görüklerini aktardı.

İki ülkenin savunma bakanlıkları arasında uzun süredir gizli görüşmeler yürütüldüğünü belirten Alman haber sitesi, Washington'ın, IŞİD'e karşı savaşta en sıkı müttefiği konumunda olan, ancak Ankara tarafından PKK'nın Suriye kolu, dolayısıyla terör örgütü kabul edilen YPG'nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) koruma çabasına dikkat çekti.

MERKEL OLUMLU BAKIYOR  

'Trump yönetiminin Suriye'nin kuzeyinde bir tampon bölge kurarak DSG'yi Türkiye'nin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yönetiminin saldırılarından korumak istediğini' kaydeden Der Spiegel, olası güvenli bölgeye Almanya'nın havadan koruma sağlaması talebine Merkel'in yeşil ışık yaktığının altını çizdi. 

İNCİRLİK'TEN ÜRDÜN'E TAŞINMIŞTI

Buna göre Ankara-Berlin hattındaki gerilim sonrası Merkel hükümetinin Ekim 2017'de İncirlik Üssü'nden Ürdün'deki Muvaffak Salti Hava Üssü'ne taşıdığı Tornado filosunun, Suriye'nin kuzeyinde olası güvenli bölgeyi havadan koruması konusunda belli bir uzlaşıya varıldı.

Ürdün'deki Tornado filosuna havada yakıt ikmali yapabilen Airbus A3120 MRTT model tanker uçağı ve 250 Alman askeri eşlik ediyor.

HÜKÜMET ORTAĞI SPD KESİNKES KARŞI

Olası güvenli bölge rolü için yurtdışında konuşlu bu gücün ekim sonunda dolacak yetkisinin yeniden uzatılması gerekecek. Ancak Merkel'in Hıristiyan Demokrat Birlik'inin (CDU) koalisyon hükümetindeki ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), bu misyonun uzatılması yerine sona erdirilmesini istiyor, özellikle ABD'nin peşisıra Suriye'de operasyona sürüklenmeyi istemiyor. 

'2019'DA BİTECEK' İBARESİYLE UZATILMIŞTI

Alman parlamentosunun yetkiyi son uzatması sırasında koalisyon ortakları arasında gerilim çıkmış, karara 'misyonun en geç 2019 sonunda biteceği' ifadesi eklenmişti. 

CDU SÖZCÜSÜ: BİZE UYAR

Suriye'nin kuzeyinde olası güvenli bölgeye Alman hava korumasına Hıristiyan Demokratların desteğini, CDU/CSU'nun meclis grubunun dış politika sözcüsü Jürgen Hardt, şöyle ifade etti:

"ABD yönetiminin Kuzey Suriye'de planlanan güvenli bölgenin korunması ricasını iyi niyetle incelemeliyiz. Halihazırda Ürdün'de bulunan misyon, bu görevi yerine getirmeye uygun olabilir."

SPD SÖZCÜSÜ: UZATILMASI YA DA UYARLANMASI SÖZKONUSU OLAMAZ

SPD'nin yetki uzatılmasını kesinkes reddettiği ise dış politika sözcüsü Rolf Mützenich tarafından teyit edildi:

"SPD, Tornado konuşlandırılmasının bu sonbaharda sona ereceğini geçen yıl kabul ettirmişti. Bu yetkinin uzatılması ya da uyarlanması bizim açımızdan sözkonusu olamaz."

Yorum