Hedefinize gün boyunca 10-15 dakikalık bloklar halinde egzersiz parçaları yaparak da ulaşabilirsiniz.

1. Yetişkinler haftada kaç saat egzersiz yapmalı?

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı tarafından yayınlanan Fiziksel Aktivite Kılavuzları,

tüm yetişkinler, hatta yaşlılar ve engelliler için haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite, egzersiz (haftada beş gün olarak düşünün) önerir. Ancak, 30 dakikanın tamamını tek bir günlük seansta yapmanız doğru olmaz. Aslında, en yeni yönergeler, bir seferde sadece birkaç dakika olsa bile, gün boyunca tüm orta yoğunluklu fiziksel eforu saymanızı sağlar.

Hedefinize gün boyunca 10-15 dakikalık bloklar halinde egzersiz parçaları yaparak da ulaşabilirsiniz.

Örneğin, kahvaltıdan 10 dakika önce,

öğle yemeği molası sırasında 10 dakika

ve akşam yemeğinden 10 dakika sonra yapın.

Ya da sabahları 15 dakika, öğleden sonraları 15 dakika yapın.

Yeni başlıyorsanız, yavaş yavaş haftada 150 dakikaya kadar yapın.

Zaten egzersiz yapıyorsanız ve formdaysanız, ılımlı yerine kuvvetli egzersiz yaparak egzersiz sürenizi yarıya (haftada sadece 75 dakikaya) azaltabilirsiniz. Genellikle bu, haftada üç gün, 25 dakika sürer. Veya, her bir şiddetli yoğunluk aktivitesinin her dakikasının iki dakikalık orta yoğunluklu aktiviteye eşdeğer olduğu iki yoğunluğun eşdeğer bir kombinasyonunu gerçekleştirebilirsiniz.

Daha fazlasını yapabiliyorsanız, elbette bu daha da iyidir. Fiziksel Aktivite Yönergeleri, egzersiz sürenizi haftada 150 dakikadan 300 dakikaya çıkararak daha fazla sağlık yararı elde edebileceğinizi belirtiliyor. Ancak en önemli şey, doğru şekilde egzersiz hareketleri yapmanızdır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları