ABD, Bitcoin üzerinden yapılan illegal işlemlerle mücadele ediyor. Bu kapsamda, 1 milyon 200 binden fazla Bitcoin aklayan 'Bitcoin Fog' isimli aracı şirketin kurucusu Roman Sterlingov, düzenlenen operasyonla yakalandı.

ABD'de Bitcoin operasyonu: 'Bitcoin Fog' kurucusu gözaltına alındı

ABD'de 1 milyon 200 binden fazla Bitcoin akladığı belirtilen 'Bitcoin Fog'  kurucusu Roman Sterlingov gözaltına alındı.

'Bitcoin Fog' isimli aracı şirketin kurucusu Sterlingov, 2011'de başladığı yasa dışı faaliyeti süresince 1 milyon 200 bin adet Bitcoin'i aklamak ve lisanssız para transferleri yapmakla suçlandı.

Rusya ve İsveç vatandaşlığı bulunan Sterlingov'un akladığı paraların işlem yapıldığı zamandaki değeri yaklaşık 336 milyon dolara denk geliyor.

Kullanıcılara paraların kaynağını gizleme imkanı tanıyan Bitcoin Fog, yasa dışı yollarla elde edilen paraların piyasaya sürülmesine yol açmıştı.

IRS Kriminal Soruşturma Özel Ajanı Devon Beckett tarafından yapılan bir beyana göre, Bitcoin Fog, müşterilerinin kripto paraların nereden gönderileceğini gizlerken birbirlerine bitcoin aktarmalarına izin veriyor.


Bitcoin Fog Nedir?

Bitcoi fog yasadışı bitcoin aklama şirketiydi.

Hizmet 2011 yılında başlatıldı ve iddiaya göre işlem sırasındaki kripto varlığın değerine bağlı olarak yaklaşık 1,2 milyon BTC (yaklaşık 335,8 milyon dolar) transfer etmek için kullanıldı.

Savcılık, darknet’in Silk Road, Evolution, AlphaBay, Agora ve Silk Road 2.0 pazarlarından BTC’nin yanı sıra kripto para borsalarından çalınan BTC’nin hizmetten geçtiğini öne sürüyor.

Bitcoin Fog, Financial Crimes Enforcement Network’e (FinCEN) bir para transferi şirketi olarak kayıtlı değildir ve Washington’da faaliyet gösterme yetkisine sahip değildir.

Federal ajanlar, hizmetten geçen bitcoin miktarını ve bazı BTC kaynaklarını belirlemek için blockchain analiz araçlarını kullandı.

Beckett,

Bir Bitcoin adresinin sahibinin kimliği genellikle anonim olsa da, kolluk kuvvetleri genellikle blok zincirini analiz ederek belirli bir adresin sahibini belirleyebilir.

Bir IRS temsilcisi, Bitcoin Fog üzerinde bir işlem gerçekleştirdi ve bunun bir BTC karıştırma hizmeti olduğunu doğruladı. Beckett’e göre, ikinci işlem uyuşturucu satışı ile ilgiliydi ve hizmet aracılığıyla da gönderildi.

Beckett,

Bitcoin işlemlerinin, finansal tabloların, ISP kayıtlarının, e-posta verilerinin ve ek araştırma bilgilerinin analizi, Roman Sterlingov’u Bitcoin Fog’un birincil operatörü olarak tanımlıyor.

Araştırmacılar ayrıca, Liberty Reserve’e yapılan bir ödeme yoluyla Sterling’i Bitcoin Fog alanına bağladı. Yetkililer, sanığın Liberty Reserve hesabı için kullanılan aynı IP adreslerinden erişmekte olduğu Sterling’in MtGox hesaplarını tespit ettiler.

Mart ayında altı New Hampshire sakininin lisanssız bir kripto para birimi borsasının, dolandırıcılık ve kara para aklama örgütleme suçlarından tutuklandığını hatırlayın.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları