Timeout, Juliette Binoche, Cillian Murphy, Brie Larson ve Andy Serkis gibi oyunculardan oluşan bir jüriyle sinema tarihinin en iyi filmlerini seçti.
7
3
1,944
okunma

1. Schindler'in Listesi, Schindler’s List - 1993 ABD Yapımı

Schindler'in Listesi,  Schindler’s List - 1993 ABD Yapımı

Polonya'nın Naziler tarafından işgal edildiğinde Oskar Schindler adında bir işadamı yanında çalışanlarını ve sonra da tüm insanlığı korumak için elinden geleni yapacaktır. Film kötülüğün ne kadar sıradan olduğunu, iyiliğin bir aydınlanma gerektirdiğini çok güzel açıklamaktadır. Filmin yönetmen koltuğundan usta yönetmen Steven Spielberg bulunmaktadır.

2. Suçlar ve Kabahatler, Crimes and Misdemeanors 1989

Suçlar ve Kabahatler, Crimes and Misdemeanors 1989

"Suçlar ve Kabahatler", klasik bir Woody Allen filmi... 1989 yılına ait bu WA filminde de, yine başrolde özgüveni düşük profilli bir anti-kahramanı ve çelişkilerini izleyeceğiz... Birbirinden farklı türlerde iki paralel hikaye içeren film; bir yandan karısını aldatan New York'lu doktor Judah'ın dramatik, bir yandan da evliliği mutsuz giden belgeselci Clifford'ın trajikomik hikayesini anlatıyor. Judah metresinden şantaj mektupları alırken, ondan nasıl kurtulabileceğini düşünüyor. Cliff ise yeni tanıştığı Halley'e karşı yoğun duygular beslemeye başlıyor. Woody Allen'ın insan doğasını tüm çıplaklığıyla irdelediği bu filmi, suç ve vicdan kavramlarını da ele alıyor. Yönetmenin Maç Sayısı, Cassandra'nın Rüyası gibi filmlerinin habercisi ve öncüsü olan bu filmin aynı zamanda üç tane Oscar adaylığı mevcut.

3. Muhteşem Güzellik, The Great Beauty, 2103 - İtalyan Yapımı

Muhteşem Güzellik, The Great Beauty,  2103 - İtalyan Yapımı

Muhteşem Güzellik, Paolo Sorrentino'nun yönetmenliğini ve yazarlığını yaptığı 2013 yapımı İtalyan filmidir. Çekimlerine 9 Ağustos 2012'de Roma'da başlanan film 2013 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışmıştır

4. Persona - 1966 İşveç Yapımı

Persona - 1966 İşveç Yapımı

Persona Ingmar Bergman’nın yönetmenliğini yaptığı, Bibi Andersson ve Liv Ullmann’nın başrollerde oynadığı 1966 yılı yapımı bir İsveç filmdir. Bergman bu filmi yönettiği en önemli filmler arasında kabul eder. 

5. Paris, Texas - 1984 Fransa Yapımı

Paris, Texas - 1984 Fransa Yapımı

Paris, Texas 1984 Fransa - Batı Almanya ortak yapımı dramatik yol filmdir. Amerikalı oyuncu ve yazar Sam Shepard'ın yazdığı hikâyelerini topladığı ve 1983 yılında yayınladığı Motel Chronicles, City Lights adlı kitabından Senaryosunu L.M. 

6. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar, Close Encounters of the Third Kind 1977 ABD Yapımı

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar, Close Encounters of the Third Kind 1977 ABD Yapımı

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar, yönetmenliğini Steven Spielberg'ın yaptığı, başrollerinde Richard Dreyfuss, François Truffaut, Bob Balaban, Melinda Dillon, Teri Garr ve Cary Guffey'ın oynadığı 1977 yapımı bilim kurgu filmidir. 

7. Aşk Her Yerde, Love Actually - 2003 ABD Yapımı

Aşk Her Yerde, Love Actually -  2003 ABD Yapımı

Aşk Her Yerde 2003 İngiltere yapımı romantik komedi filmdir. Özgün adı Love Actually dir. Senaryosunu Richard Curtis'in yazıp yönettiği filmin başlıca rollerinde Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant, Liam Neeson ve Keira

8. Whiplash - 2014 ABD Yapımı Dram Filmi

Whiplash - 2014  ABD Yapımı Dram Filmi

Whiplash, 2014 yapımı Amerikan drama filmi. Damien Chazelle tarafından Princeton High School'nin stüdyo grubundaki anılarından yola çıkılarak yazılıp yönetilmiştir. Vikipedi

Yayın tarihi: 23 Ekim 2014 (Rusya)
Yönetmen: Damien Chazelle
Film müziği: Whiplash
Film müziğinin bestecisi: Justin Hurwitz

9. Sophie’nin Seçimi, Sophie's Choice - 1982 ABD Yapımı Dram

Sophie’nin Seçimi, Sophie's Choice - 1982 ABD Yapımı Dram

Sophie, Nazi kamplarından kurtulmuş ve Nathan’ın varlığı ile yaşamak için bir neden bulabilmiş bir kadındır. Onun 1947’de geçen hikayesi, genç yazar Stingo'nun ağzından anlatılıyor. Stingo, bu ikili arasındaki inişli çıkışlı ve zorlu aşkın şahidi konumundadır. Sophie devamlı kabuslar ve huzursuzluk veren hayaller görürken, Nathan da soykırım takıntısı yüzünden şizofreniye varan şiddetli krizler ile baş etmeye çalışmaktadır. Stingo, kadının koluna damgalanmış numarayı görünce yaşadıklarını öğrenmek ister. Sophie deneyimlediklerini paylaştıkça, ilişki içindeki sorunların kaynağı da yavaş yavaş aydınlanmaya başlar: Sophie, kampta Naziler tarafından hayatı boyunca kendisinde derin yaralar bırakacak bir karar almaya zorlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nı Yahudi kampları ve bir annenin çaresizliği üzerinden anlatan Sophie'nin Seçimi, savaş sonrası oluşan ruhsal etkilere de ışık tutuyor.

10. Bilardocu, The Hustler - 1961

Bilardocu, The Hustler - 1961

Zorba ve son derece hırslı bir adam olan Eddy'nin son zamanlardaki tek tutkusu bilardo oynamaktır. Eddy, önündeki tüm rakipleri yenip şehrin şampiyon bilardo oyuncusu olmayı istemektedir. Bunun için önündeki tek engel bilardo şampiyonu Minnesota Fats'tir. İkili ortaya para koydukları iddiayla ilk oyunlarını oynamaya başlarlar. Oyun bittiğinde Eddy, yenilen taraftadır. Ancak bu onu durdurmayacak, hırsına hırs katacaktır. 

Sidney Caroll'ın aynı isimli romanından, Robert Resson tarafından sinemaya uyarlanan 'Bilardocu', aday gösterildiği dokuz Oscar adaylığından, 'en iyi görüntü yönetimi' ve 'en iyi sanat yönetimi' gibi, filmin görselliğinin kusursuzluğunu kanıtlayan iki ödülü kazanmıştır.

Yayın tarihi: 25 Eylül 1961 (ABD)
Yönetmen: Robert Rossen
Öykü: Walter Tevis
Yapım şirketi: 20th Century Fox

11. Ananı Da!, Y Tu Mamá También - 2001 Meksika Yapımı Macera

Ananı Da!, Y Tu Mamá También - 2001 Meksika Yapımı Macera

Ananı Da, 2001 Meksika yapımı Alfonso Cuarón filmidir. Yönetmenin senaryosunu Carlos Cuarón ile birlikte yazdığı film, iki delikanlının, yirmili yaşlarının sonlarında bir kadınla çıktıkları yolculuğu konu alan bir büyüme hikâyesidir. 

Yayın tarihi: 8 Haziran 2001 (Meksika)
Yönetmen: Alfonso Cuarón
Sinematografi: Emmanuel Lubezki
Senaryo: Alfonso Cuarón, Carlos Cuarón
Yapımcılar: Alfonso Cuarón, Jorge Vergara

12. Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı, The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover - 1989 Hollanda Yapımı Komedi

Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı, The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover - 1989 Hollanda Yapımı Komedi

İngilizler, Amerikan sinemasının aksine çok fazla tehlikeli sularda yüzmeyen, daha belirli sınırlarda kalmayı tercih eden yönetmenleriyle maruftur. Ancak "Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı" bu standartizasyon kalıpları içinde değerlendirilebilecek bir film asla değil... Bu film, çatlak İngiliz yönetmen Peter Greenaway'in korku ile komedi unsurlarını başarıyla harmanladığı bir film... Konusuna gelince; filmde iğrenç bir insan olan korkunç haydut Albert'i izleyeceğiz... Bu ceberut kişilik, adamları ve karısı Georgina ile birlikte her akşam aynı lokantada kurdurduğu açgözlü sofrada yemek yemektedir. Albert’in saçtığı dehşet, Fransız aşçı Richard’ın, yemek aralarında Georgina’nın aşığı Michael ile mutfak köşelerinde yatıp kalkmasına göz yummasına sebep olmaktadır.

Süre 2s 0dk
Yönetmen Peter Greenaway
Oyuncular: Richard Bohringer, Helen Mirren, Tim Roth devamı
Tür Dramatik komedi
Ülke Hollanda, İngiltere, Fransa

13. Afrika Kraliçesi, The African Queen - 1951 ABD Yapımı Romantik Macera

Afrika Kraliçesi,  The African Queen - 1951 ABD Yapımı Romantik Macera

Afrika Kraliçesi, 1951 ABD İngiltere ortak yapımı romantik macera filmidir. Özgün adı The African Queen olan film Türkiye'de 1952-1953 sinema mevsiminde gösterime girmiştir. 

Yayın tarihi: 23 Aralık 1951 (Los Angeles)
Yönetmen: John Huston
Öykü: C. S. Forester
Senaryo: John Huston, James Agee, Peter Viertel, John Collier
Ödüller: En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı

14. Siyah Karmen, Carmen Jones - 1954 ABD Yapımı Romantik Drama

Siyah Karmen, Carmen Jones - 1954 ABD Yapımı Romantik Drama

Gösterime giriş tarihi: Kasım 1956 (Türkiye)
Yönetmen: Otto Preminger
Senaryo: Harry Kleiner
Ödüller: Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Film Ödülü, Altın Küre En İyi Yeni Erkek Oyuncu Ödülü

15. Büyük Budapeşte Oteli, The Grand Budapest Hotel - 2014 Almanya Yapımı Drama/Suç Filmi

Büyük Budapeşte Oteli, The Grand Budapest Hotel  - 2014 Almanya Yapımı Drama/Suç Filmi

Büyük Budapeşte Oteli, yönetmenliğini Wes Anderson'ın gerçekleştirdiği 2014 çıkışlı Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ortak yapımı filmdir. 

Gösterime giriş tarihi: 11 Nisan 2014 (Türkiye)
Yönetmen: Wes Anderson
Ödüller: En İyi Film Müziği Oscar'ı, En İyi Yapım Tasarımı Oscar'ı, 
Oyuncu direktörleri: Douglas Aibel, Jina Jay
Öykü: Wes Anderson, Hugo Guinness

Facebook Yorumları