Yaz ayları sebze ve meyve çeşitleri açısından diğer mevsimlere göre çok daha renkli! Özellikle bu aylarda siz de formunuza meyvelerle dikkat etmek istiyorsanız işte bu yazı tam size göre! Hem tatlı ihtiyacınızı karşılayacağınız hem de metabolizmanızı hızl

1. AHUDUDU

AHUDUDU

Yapılan bir araştırmada ahududunun, vücudunuzdaki insülin direncini kıran adiponektin adlı hormonun üretilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu gerçekten şaşırtıcı ve bir o kadar da heyecanlandırıcı bir bilgi! Aynı zamanda kirazda da bulunan antosiyanin denen antikanserojen bir maddeyi içermektedir. Yüksek lif oranı ile sindirime yardımcı olan bu meyvenin alt kan şekeri değerlerini olumlu etkilenmesinden dolayı sizi hem tok tutan hem de metabolizmanızı hızlandıran bir meyve diyebiliriz.

2. YABAN MERSİNİ

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini sizin damak tadınız için biraz keskin gelebilir. Ancak önyargılı olmadan mutlaka tüketmeniz gereken meyveler arasına yaban mersinini eklemelisiniz! Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada yaban mersininin, karın yağlarınının yakımını arttırdığı bulunmuş. Yaban mersini özellikle ara öğünlerde tüketildiğinde aynı zamanda çok iyi bir kan şekeri dengeleyici meyve olarak karşımıza çıkmakta!

3. KARPUZ

KARPUZ

Karpuz, yüzde 92’si su olan bir meyvedir. Özellikle sıcak yaz günlerinde bizi ferahlatan en güzel meyvelerden bir tanesidir. Ödem problemi yaşıyorsanız vücudunuzdaki fazla suyu atmak karpuzla mümkün olabilir. Bu özelliği de karpuzu mükemmel bir metabolizma hızlandırıcı meyve yapmaya yetiyor. Ancak dikkat! Lif içeriği oldukça düşük olduğu için kan şekerinizi çok hızlı yükseltebilir. Bu nedenden dolayı bir porsiyonda 2 dilimi geçmemeye çalışmalısınız.

4. MANGO

MANGO

Salata ya da salsa sosunun içinde mango meyvesi ile karşılaşmaya alışır hale geldik. Peki, bu lezzetli turuncu meyvenin metabolizma hızlandırıcı bir özelliği olduğunu söylesem? Turuncu renginden kaynaklı olarak beta karoten içeriği yüksek olan bu meyve için yapılan araştırmalar, doğru porsiyonlarda tüketildiğinde kan şekerini dengelediğini göstermekte. Dengede olan bir kan şekeri kilo vermenizi kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda da metobolizma hızınıza da olumlu katkı sağlar.

5. ANANAS

ANANAS

Hepimizin sevdiği bu tropikal meyveyi biraz daha fazla yemeklerimizde görmek istememiz için birçok nedenimiz var. Ananası ilk bakışta diğer meyvelerden ayıran dış görüntüsü olduğu gibi içeriğindeki bromelin enzimi! Bu enzim yediğimiz proteinlerin yıkımını kolaylaştırdığı gibi vücudumuzda birikmiş olan yağın yakılması için de kolaylık sağlamaktadır. Lif içeriği sindirim sistemine destek olur ve böylece metabolizmanız hızlanır.

Facebook Yorumları