Daha önce muhtemelen duymadığınız, öyle bir fobi mi varmış diyeceğiniz fobiler.
1
0
3,187
okunma

1. Vomitofobi: Kusma korkusu

Vomitofobi: Kusma korkusu

Vomitofobi, kusmaktan, kusmakta olan birinin etrafında olmaktan ve kusmuktan şiddetle korkmak anlamına gelir. İlerlemesi halinde kişi dışarda yemek yemekten, sosyalleşmekten ve partilere katılmaktan uzak durur. Genelde çok az yemek yerler bu nedenle de anoreksi hastalarıyla karıştırılabilirler.

2. Nomofobi: Kapsama alanı dışında kalma korkusu

 Nomofobi: Kapsama alanı dışında kalma korkusu

Telefonunuz çekmediğinde nasıl hissediyorsunuz? Telefonunuzu bir gün boyunca kapalı tutabilir misiniz? Ne zaman şarjınız azalsa, telefonunuzun çekmediği bir yerdeyseniz, telefonsuz olmak paniği beraberinde getiriyorsa, bu durumuzuz “Nomofobi” olarak adlandırılıyor.

İngiltere'de iki bin cep telefonu kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmaya göre, cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebi ise insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olarak açıklanıyor...Araştırmaya göre her iki kişiden biri telefonunu asla kapatmıyor ve her on kişiden biri de işleri dolayısıyla her zaman ulaşılabilir olmak istediğini belirtiyor. Uzmanlar, 'nomofobi'nin cep telefonu kullanıcılarının yüzde 53'ünü etkilediğini belirtiyor. Erkeklerin yüzde 58'i, kadınlarınsa yüzde 48'inin şarjı bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde, endişelerinin arttığını söylediklerini belirtiyor.

3. Ephebifobi: Gençlerden korkma

Ephebifobi: Gençlerden korkma

Gençlerin tutarsız, abartılı ve duygusal karakterinden” korku ve nefret olarak tanımlanan bu durum, bugünlerde dünyanın bir çok yerinde görülmekte. Gençlerden korkma ve onları dışlama bazı durumlarda onlara bastırılmış bir hoşgörülü yaklaşıma sebep oluyor.

4. Skopofobi: Başkası tarafından seyredilme korkusu

Skopofobi: Başkası tarafından seyredilme korkusu

Şiddetli bir seyredilme veya gözetlenme korkusu olan skopofobikler alışveriş merkezleri veya bunun gibi halka açık kalabalık yerlerde bulunamazlar. Araba kullanmak bile böyle bir korkusu olanlar için çok zordur, diğer arabalardaki insanların ya da yayaların kendilerini gözetlediklerini düşünerek endişe ve korku hissederler.

5. Spektrofobi: Ayna korkusu

Spektrofobi: Ayna korkusu

Spektrofobi, hastalıklı bir ayna korkusu ve kendi yansımasını aynada görme korkusudur. Psikanalist Sandor Ferenczi’ye göre bu korkunun 2 nedeni var: kendini tanımaktan korkma ve teşhircilikten uzak durma çabası.

6. Ablütofobi

Ablütofobi

Yıkanmaktan korkma fobisi olarak biliniyor. Genellikle çocukluk çağında geçirilen bir travmadan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Su içinde sorun yaşayan birini görmekten kaynaklanabileceği de olasılıklar arasında yer alıyor. Hatta kişinin böyle bir durumu televizyonda bile görmesi yeterli olabilir. Beyin bu algıyı yıkanmakla ve suyla bağdaştırarak bilinç altında böyle bir korku ortaya çıkarıyor.

7. Gefirofobi

Gefirofobi

Köprüden geçme korkusu. Kendini, avuçların terlemesi, kalp atışlarının aşırı hızlanması, denetimi kaybetme duygusu, kilitlenme veya felç olma gibi şekillerde gösterebiliyor.

ABD'nin Minneapolis kentinde dört ölü ve 79 yaralı bilançosuyla sonuçlanan köprü faciasının ülkede 'gefirofobi' patlamasına yol açacağı haberleri yakın zamanda ABD gündemini uzunca bir süre meşgul etmişti.

8. Genofobi

Genofobi

Seksten korkma olarak tanımlanıyor. Erkeklerde 'kadınlardan korkma' fobisi olarak da ortaya çıkabilir. 

Yalnız bu eğilimi kadınlardan nefret etme şeklinde algılamamak gerekir. Genofobi vakalarında kadınlara karşı nefret değil sadece incitmeme isteği ön plandadır. Cinsel birliktelik sonrasında, kadının erkeği bırakıp gideceği düşüncesinden kaynaklanır.

9. Fobofobi

 Fobofobi

Korkudan korkma’ olarak tanımlanıyor. Korkunun kendisinden korkma şeklinde ortaya çıkan bu sağlık sorunu, düşünce bozuklukları ve kapalı alanda kalma korkusuna benziyor. 

Endişe sorunları ile başlayan fobi, insanların endişelerinin içsel sonuçlarından korkmasıyla ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle, bu fobi, insanın aklını başından alacak kadar bunalım hissine kapılmaktan korkmasıdır. Daha önce söylediğimiz gibi, fobi mantıksız bir şeydir. Ne kadar mantıksız olduğuna ise korkudan korkma fobisi ile ulaşabilirsiniz.

10. Otofobi

Otofobi

En kötü fobi olarak nitelendirilen bu durum ‘yalnız kalma korkusu’ anlamına gelir, ancak hastalığın az rastalanan versiyonunda insanın kendisinden korkması ya da kendisine güvenmemesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Hastalığın belirtileri arasında nefessiz kalma, dudaklarının kuruması, mide bulantısı ve kalp çarpıntısı vardır. Bazı yeni terapilerin geliştirilmesinin yanında, bu korkuya sahip olanlar uzun ve derin terapiler, ve belki de hipnozla iyileşebilir.

Ancak bu hastalığın iyileştirme istatistikleri çok düşük. Hatta bazen yüzde 5’in altında seyrediyor. En kötüsü, bu hastalığa yakalandığınızda mantıksızca kendinizden korkmaya başlıyorsunuz ve bunun sonucunda kendinize zarar verme ihtimaliniz var. İşte bu her insanda var.

11. Agirofobi

Agirofobi

Caddelerden karşıdan karşıya geçme korkusudur. Diğer fobiler gibi mantıklı bir açıklama getirilemese de karşı karşıya geçerken hemen hemen herkeste zaten bir nebze endişe olur.

Facebook Yorumları