Çocukların dilinden anlamak ve çocuk eğitimi için, okuması gereken 5 kitap
Anneliğe adım attığınızda bazı problemleri sadece sizin yaşamadığınızı bilmek sizi rahatlatır, yüreğinize su serper. Bir tek ben değilmişim diye düşünmek iyi gelir annelere.
Anneys

1. Annelik her zaman toz pembe değil, Blogcu Anne, Elif Doğan

Annelik her zaman toz pembe değil, Blogcu Anne, Elif Doğan

Blogcu Anne, tıpkı blogundaki gibi kitabında da, “Annelik şimdiye kadar yaptığım en güzel ama en zor iş” diyenlerin hislerine tercüman oluyor.

Parmak izi nasıl insandan insana farklılık gösteriyorsa, çocuk büyütmek de anneden anneye farklılık gösterir. Bununla birlikte annelikle ilgili bazı temel gerçekler var ki, dünyanın hiçbir yerinde değişmiyor.

Anne olan bir kadının hayatı ikiye ayrılıyor: Çocuktan önce ve çocuktan sonra.
Bir kadının çocuktan önceki hayatında varlığının farkında bile olmadığı bazı kavramlar, çocuktan sonraki hayatında başköşeye oturuveriyor. Doğru bildiği yanlış oluyor, düz dediği tersine dönüyor. Yepyeni bir hayat başlıyor. Eskisine paralel, ama bir o kadar da zıt.
Annelik Her Zaman Tozpembe Değil, Blogcu Anne olarak tanıdığımız Elif Doğan’ın annece deneyimlerinden oluşuyor. Yazarın deyimiyle “Yol gösterme kaygısı yok; dertlere deva, kırıklara onarım gayesi yok”.

Bebeğinizin uyku sorunlarına çözüm önermiyor. Yemek problemi olan çocukları iştahlı yumurcaklara çevirmiyor. Disiplin konusundaki sorularınıza yanıt olmuyor. Ama “Yalnız değilim” dedirtiyor, “birileri daha paylaşıyor benimle aynı kaderi.”

Kısaca Blogcu Anne, tıpkı blogundaki gibi kitabında da, “Annelik şimdiye kadar yaptığım en güzel ama en zor iş” diyenlerin hislerine tercüman oluyor.

2. Anne olunca anlarsın

Anne olunca anlarsın

Hepimiz hayatımızda en az bir kez duymuşuzdur bu sözleri. Çünkü evrensel bir deneyimden bahsediyoruz: Annelik! Dünyanın her yerinde benzer bir hat izleyen bu kadınlar yeri gelir güler, coşar; yeri gelir size belli etmeden ağlar. Yeri gelir size dünyaları sunar; yeri gelir hiçbir şey için elini-kolunu kıpırdatamaz. Çünkü süper kahraman değiller, dört kolları yok, her şeye yetişemezler. Süper kahraman değiller, sizin olduğunuz yerde olamazlar bazen, uçamazlar. Uçamazlar! Çoğu zaman her şeye yetişen, nereye giderseniz gidin bir telefonla size huzur veren, sizi her geçen gün daha da güçlü kılan; uçamayan, zaman zaman ağlayan, “Artık yeter!” deyip pes edecek noktaya gelen, düşse de herkesten çabuk ayağa kalkan, en çok sizi düşünen, en çok sizi seven süper kahramanlarımızın, farklı meslek gruplarından, farklı yaşlardan annelerimizin deneyimlerini aktardığı bir kitap bu elinizdeki.

Gelin hep birlikte, bu pelerinsiz süper kahramanların deneyimlerini okuyalım.

3. Başlarım şimdi anneliğe, Şermin Çarkacı

Başlarım şimdi anneliğe, Şermin Çarkacı

Şermin Çarkacı namı diğer oyuncu anne tarafından kaleme alınan bu kitapta yenidoğan bebekler ayaklanıp da ortalığı birbirine katana kadar geçen süreçte anneleri rahatlatacak tavsiye ve bilgiler içerdiğini söylüyor. Hiçbiri doktor tavsiyesi yerine geçmez, zaten doktorlar da genelde böyle şeyler söylemez.

4. Bağırmayan Anne Baba Olmak,

Bağırmayan Anne Baba Olmak,

Bağırmayan Anne Baba Olmak şiddetsiz iletişimi anlatıyor. Hal Edward Runkel dünyayı ilişki ilişki, tek tek sakinleştireceğine inanıyor. Yeni bir metot, “üç günde çocuğunuzu nasıl muma çevirirsiniz” türünden bir ebeveynlik yöntemi sunmuyor. Aksine, kendinize odaklandığınızda ve böylece sakin kalabildiğinizde yaşamakta olduğunuz sorunları hiç yaşamayacağınızı söylüyor.

5. Basit ve Mutlu Yaşam, Selen Baranoğlu

Basit ve Mutlu Yaşam, Selen Baranoğlu

Bu kitap aslında yazılmadı, zamanla kendi kendini oluşturdu. Kurgu yok, farz edelim türünden uyarlanmış karakterler yok, canlandırma ya da önceden ısmarlama olaylar hiç yok. Her şey tamamen birebir yaşadığım deneyimlerimden akıp döküldü kağıdın üzerine. Bir annenin dönüşüm hikayesi keyifle okuyacaksınız ..

Facebook Yorumları