Vücudunuzun içerdiği sodyum için her gün biraz tuza ihtiyacı vardır. Ancak çok fazla sodyum kan basıncını artırabilir ve kalp ve kan damarlarını strese sokabilir. Tuz tüketiminizin azaltmak istiyorsanız, bu altı ipucunu deneyin:

1. İşlenmemiş veya minimal işlenmiş gıdaları seçin

İşlenmemiş veya minimal işlenmiş gıdaları seçin

Konserve, işlenmiş ve dondurulmuş gıdalara genellikle tuz eklenir.

2. Etiketleri okuyun ve düşük sodyum ürünlerini seçin

Etiketleri okuyun ve düşük sodyum ürünlerini seçin

İşlenmiş gıdalar satın aldığınızda, sodyum içeriğinin porsiyon başına kaloriden daha az veya ona eşit olduğu öğeleri seçin.

3. Gizli sodyum pusulanın nerede olduğunu bilin.

Gizli sodyum pusulanın nerede olduğunu bilin.

Diyetinde yaygın olan en yüksek sodyum gıdalarından bazıları şunlardır: biberli pizza, beyaz ekmek, işlenmiş peynir, sosisli sandviç, soslu spagetti, jambon, ketçap, pişmiş pirinç ve un ekmeği. Bu ürünleri diyetinizin küçük bir parçası haline getirin.

4. Dışarıda yemek yerken, tuz içeriğine dikkat edin

Dışarıda yemek yerken, tuz içeriğine dikkat edin

Bazı zincir ve fast-food restoran eşyaları, servis başına 5.000 ila 6.000 miligram sodyum toplayabilir - sağlıklı günlük sınırın yaklaşık dört katı. Süper boyutu atlayarak veya bir yemeği paylaşarak bölümlerinizi küçültün veya daha düşük sodyum seçeneklerini bulmaya çalışın (birçok franchise web sitelerinde beslenme bilgisi içerir). Dışarıda yemek yerken, yemeğinizin daha az tuzla hazırlanmasını isteyin.

5. Sodyum "tüketiminizi" akıllıca kullanın.

Sodyum "tüketiminizi" akıllıca kullanın.

Sodyum alımınızı tuzlu atıştırmalıklara ve ağır işlenmiş gıdalarla almak yerine, ürün, kepekli tahıllar, fındık ve baklagiller ve diğer sağlıklı bileşenlerin lezzetini arttırmak için az miktarda tuz kullanın.

6. Damak tadınızı eğitin

Damak tadınızı eğitin

Bir çalışma, insanların düşük sodyum gıdalarının, yaygın sodyum aşırı yükü kadar gıdadan hoşlandıklarını buldu. Daha az sodyum ile yapılan yiyeceklerin tadını çıkarmak için tat alma duyunuzu değiştirmek mümkündür.

Sodyumunuzu azaltmak için bu değişiklikleri kademeli olarak ama tutarlı bir şekilde yapın ve zamanla tuzu kaçırmayacağınızı göreceksiniz.

Facebook Yorumları