Roma İmparatorluğu’nun sonundan bu yana turistleri kendine çekiyor.Bunun için de iyi bir sebebi var;Çoğu,kuzey İtalya’nın dağlık bölgelerinde bulunan göller;kartpostalları aratmayan çerçevelere sahiptir.Turkuaz-yeşil göl suları,Alp ihtişamıyla birleşince

1. Iseo Gölü

Iseo Gölü

Kuzey İtalya;ortaçağ kentlerini ziyaret etmek için popüler bir yer,Iseo Gölü’de ziyaretinizi hoş bir molaya dönüştüre bilir.Bağlar ve ormanlarla çevrili Iseo Gölü;İtalyan gölleri arasındaki gizli bir taş olarak kabul edilir.Iseo,İtalyan göllerinin en ünlüsü değil ama en çekici olabilir.Gölü çevreleyen kırlarda tertemiz bağlar, ortaçağ kaleleri ve manastırlar bulunur.

2. Orta Gölü

Orta Gölü

Orta Gölü büyüleyici ve kuzey İtalya gölleri arasındaki hazine olarak adlandırıyorlar.Manzara gerçekten güzel, Ada Arnavut kaldırımlı sokaklarda hem rahat hem de romantik gezinmek için mükemmeldir.12. yüzyıldan kalma bazilika ya da renkli bir pazarı ziyaret etmeden dönmeyin.Aradığınız huzursa,kalabalık Milano’dan bir saat uzaklıktaki,ormanlar ve dağlar arasında yer alan huzurlu bir deniz olan Orta Gölü’ne gitmelisiniz.Gölün odak noktası Orta San Giulio’nun büyüleyici orta çağ köyüdür ve çoğunlukla Orta olarak adlandırılır.

3. Garda Gölü

Garda Gölü

Kuzey İtalya’nın Garda Gölü;İtalya’nın en büyük gölüdür.Kuzey Alpler dağlarının suyun kenarına düştüğü,zeytin ve limon ağaçlarının yamaçlara,üzüm bağları boyunca örülü olduğu manzara karşısında hayal kurmak çok kolay olacaktır.Bu muhteşem manzara,dünyanın dört bir yanından şairlere ve sanatçılara ilham kaynağı olmuştur.James Joyce,Maria Callas ve Tennyson Sirmione da burada vakit geçirmiştir. Gölün kendisi fiyort benzeri bir kaliteye sahiptir;feribot yolculuğuyla kasabalar arasında gölde dolaşmadan dönmeyin.

4. Como Gölü

Como Gölü

Como Gölü;İtalyan romantizminin,tutkusunun ve tarihinin kalbine girmek için mükemmel bir fırsat.Como Gölü;doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel kasabaları,çeşitli ilgi çekici yerleri ve etkinlikleri bir araya getiren Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde huzurlu cennetidir.Bölge zengin ve aristokrat ailelerden çok önce popüler bir yer olmuştur. Romalılardan günümüze kadar,George Clooney ve Madonna gibi ünlülerin Como gölünde evleri bulunur.feribot ve tekne servisi,göl boyunca köyleri birbirine bağlar.

5. Bolsena Gölü

Bolsena Gölü

Bolsena;Roma ve Toskana arasındaki Tuscia bölgesinde;Etrüsklerin yoluna hakim büyüleyici şehirlerin bulunduğu mucizevi bir göldür.Nadiren kalabalıktır.Güzel siyah volkanik kumlar bol miktarda bulunur.Avrupa’daki en büyük volkanik göldür.370.000 yıl önce Vulsini yanardağının (M.Ö. 104’e kadar aktif olan) patlaması sonrasında toprağın çökmesi,daha sonra Bolsena’nın gölünün yatağı haline gelen bir kaldera oluşur.Bu çöküşün ardından su altı patlamaları sonucu oluşan gölün güney kesiminde iki ada olan Bisentina ve Martana var. Bugün kıyılarıyla aynı adı taşıyan göl ve ortaçağ kenti;1263’te ortaçağda döneminde meydana gelen mucize olarak biliniyor.

Facebook Yorumları