Protein tozu bir çok yan etkiyi ve hastalığı içinde barındırır.

Kemikleri Eritir

Kemikleri Eritir

Osteoporoz yani kemik erimesi, kalsiyum ve protein eksikliğinde görülebildiği gibi, aşırı protein tüketimi sonucunda da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bu durum fazla miktardaki proteinin kanın asit seviyesini yükseltmesinden kaynaklanır. Vücudun pH dengesini sağlayabilmesi için kemiklerden kalsiyum çekmesi gerekir. Kemiklerde kalsiyumun azalması ile de kemikler güçsüzleşir.  Protein tozlarının aşırı tüketimi kemiklerde erimeye yol açabilmektedir.

Kalp Rahatsızlıklarına Neden Olur

Kalp Rahatsızlıklarına Neden Olur

Bazı araştırmalar yüksek proteinli diyetlerin kalp hastalıklarına neden olabileceğini göstermiştir. Birçok protein takviyesi tam yağlı süt ürünlerini kullanıyor bu da kalp hastalıkları riskini artırıyor.

Sindirim Sistemini Bozar

Sindirim Sistemini Bozar

Fazla miktarda protein alımının karaciğer üzerinde zararlı etkileri olabilir. Proteinin karaciğer metabolizmasından sorumlu olduğu için zararlı etkilerin karaciğerde görülmesi gayet normaldir. Karaciğer sorunları karnın sağ üstünde ağrı, kil rengi dışkı, deride ve gözlerde sarılık şeklinde belirtileri vardır.

Böbrek Taşı ve Böbrek Sorunları Oluşturur

Böbrek Taşı ve Böbrek Sorunları Oluşturur

Böbrekler protein miktarının düzenlenmesinde görevlidir. Vücuda protein tozları ile normalden çok fazla protein aldığımızda böbrekler bunu işlemekte zorlanırlar ve en sonunda böbrek sorunları meydana gelir. Böbrek sorunları idrarda kan, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler verir.

Kilo Aldırır

Kilo Aldırır

Protein takviyeleri kullanıldığında en çok görülen yan etkilerden biri de fazla kilo artışıdır. Genelde kas ağırlığını artırmak için kullanılsalar da bu tozlar yağ miktarını da artırabilirler. Protein tozları kilo alımına neden olabilecek yüksek kalorileri içerirler, eğer vücut tarafından yakılmazlarsa bu da kilo artışı olarak size dönüş yapar.

Ketozise Neden Olur

Ketozise Neden Olur

Çok miktarda protein tüketildiğinde veya protein tozu kullanıldığında bedenimiz enerji elde etmek için depolanmış vücut yağlarını kullanmaya başlar. Bu da böbrekler ve karaciğer gibi hayati organlar üzerinde büyük bir strese neden olur.  Bunun sonucunda ketozis ismindeki sağlık sorunu ortaya çıkar.

Civa, Kadmiyum, Arsenik gibi Zararlı Metaller İçerirler

Civa, Kadmiyum, Arsenik gibi Zararlı Metaller İçerirler

Protein tozlarının bir miktar civa, kadmiyum, arsenik gibi zararlı metaller içerdiğini göstermiştir.

Facebook Yorumları