İyi haberi veriyoruz kan basıncınızı iyileştirmek için büyük bir yaşam revizyonu gerekmiyor. Küçük adımlar büyük değişikliklere yol açar. İşte tansiyonunuzu sağlıklı bir aralıkta almanıza ve korumanıza yardımcı olabilecek altı basit adım.

1. Birkaç Kilo Ver

Birkaç Kilo Ver

Yüksek tansiyonu düşürmenin en etkili yolunun kilo vermek olduğunu vermektir. Ve bir fark yaratmak için büyük kilo kaybı gerektirmez. 10 kilo kaybetmek bile kan basıncınızı düşürebilir.

2. Etiketleri Oku

Etiketleri Oku

Etiketleri dikkatlice okuyarak yüksek sodyumlu gıdaları ayıklayın. Kendi yemeğinizi hazırlamadığınız sürece, diyet sodyumunu etiket okumadan düşürmek çok zordur olrur. Amerikan Kalp Derneği'nin, yüksek miktarda sodyumun gizlenebileceği “tuzlu altı” ortak gıdaları neye katladığını özellikle unutmayın.

- Ekmekler ve rulolar

- Söğüş ve kuru etler

- Pizza

- Kümes hayvanları

- Çorba

- Sandviçler

3. Harekete Geç

Harekete Geç

Sağlığınızda fark yaratmak için fazla egzersiz yapmanız gerekmez. Haftada en az beş gün yarım saat spor yapmayı hedefleyin.  Sevdiğiniz bir şey yaptığınızdan emin olun, mutlu olacaksınız. Bazıları için bu dans etmek, diğerleri için bisiklet veya tempolu yürüyüşler olabilir.

4. Ağırlık Kaldırmayı Unutmayın

Ağırlık Kaldırmayı Unutmayın

Kilo vermenize ve formda kalmanıza yardımcı olmak için egzersiz programınıza biraz ağırlık kaldırma ekleyin

5. Alkolü Günde Bir İçecekle Sınırlayın

Alkolü Günde Bir İçecekle Sınırlayın

Çok fazla, çok sık içmek kan basıncınızı artırabilir, bu nedenle ılımlı olun.

6. Günlük Meditasyon veya Derin Nefes Seansları ile Stresi Azaltın

Günlük Meditasyon veya Derin Nefes Seansları ile Stresi Azaltın

Stres hormonları sadece kan damarlarınızı daraltmaz ve kan basıncında geçici ani artışlara neden olmaz, aynı zamanda zamanla kardiyovasküler sağlığınızı riske sokan sağlıksız alışkanlıkları da tetikleyebilir. Bunlar aşırı yeme, zayıf uyku ve uyuşturucu ve alkolün yanlış kullanımını içerebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, stresi kontrol etmek en öncelikli konu olmalıdır.

Facebook Yorumları